Jakie są przeciwwskazania do stosowania srebra koloidalnego na uszkodzenia skóry?

Srebro koloidalne jest preparatem składającym się z rozdrobnionego czystego srebra. Właściwości lecznicze srebra są znane już od czasów starożytnych. Specyfik ten znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w medycynie, a także w kosmetyce. Srebro koloidalne wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i stymulujące układ immunologiczny. 

Działanie srebra koloidalnego 

Możemy wyróżnić srebro koloidalne jonowe oraz niejonowe. Srebro jonowe nie powinno być używane ze względu na to, że wchodzi w interakcje z kwasem żołądkowym i kumuluje się pod skórą. Niejonowe natomiast jest całkowicie bezpieczne. Nie odkłada się pod skórą i działa jak naturalny antybiotyk.

Preparat działa regenerująco na naskórek oraz ściągająco, z tego też względu najczęściej stosuje się srebro koloidalne na uszkodzenia skóry. Nano srebro niszczy drobnoustroje, nawet te, które są odporne na antybiotyki. Świetnie sprawdzi się do odkażania ran. W aptekach znajdziemy srebro w postaci plastrów na rany, roztworów do przemywania, maści.

Szeroki zakres właściwości srebra koloidalnego spowodował, że obok medycyny, wykorzystywane jest także na ogromną skalę w kosmetyce. Szczególnie polecane jest osobom zmagającym się z trądzikiem. Łagodzi stany zapalne, dlatego warto do codziennej pielęgnacji włączyć przemywanie twarzy tonikiem z nano srebrem. Wykorzystywane jest także podczas zabiegów mezoterapii. 

Najczęstsze zastosowania srebra koloidalnego niejonowego:

– skaleczenia,
– oparzenia,
– trądzik,
– brodawki.

Jak stosować srebro koloidalne?

Należy pamiętać, aby używać go wyłącznie zewnętrznie. Warto po nie sięgnąć, gdy mamy trądzikową skórę lub w przypadku wystąpienia stanów chorobowych, jak np. opryszczka, łuszczyca. W przypadku skaleczeń warto przemywać ranę tym preparatem, co będzie skutkowało szybszym gojeniem się. Bezpieczna dawka dzienna to 5 mikrogramów na kilogram masy ciała. Gdy stosujemy je zgodnie z zaleceniami, jest całkowicie bezpieczne. Nie należy go pić, gdyż może to prowadzić do problemów zdrowotnych, a także do choroby – srebrzycy. 

Skutki uboczne stosowania srebra koloidalnego

Jak każda substancja, nano srebro może wywoływać alergię, która objawia się swędzeniem, pieczeniem i wysypką. Przy długotrwałym stosowaniu srebra koloidalnego może pojawić się srebrzyca. Objawia się tym, że skóra robi się niebieska w miejscu, gdzie srebro było stosowane, np. przy trudno gojących się ranach. Istnieje możliwość cofnięcia się powstałych zmian, jednakże w większości przypadków skóra zostaje w zmienionym kolorze. Poza zmianą koloru srebrzyca nie powoduje innych dolegliwości.

Przeciwwskazania używania srebra koloidalnego

Preparat ten nie jest przeznaczony do picia, gdyż może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jony srebra mogą kumulować się w organizmie, przez co mogą wykazywać właściwości toksyczne. Negatywnie działa także na układ nerwowy. Nie powinno się używać srebra koloidalnego u kobiet w ciąży oraz u osób z alergią na srebro.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie