Jakie udogodnienia znajdują się w dzielnicy Bieżanów-Prokocim? Sprawdzamy!

Zwykle gdy poszukujemy swojego miejsca do życia, robimy rozeznanie okolicy, w której planujemy zamieszkać. Sprawdzamy, jakie atrakcje i udogodnienia oferuje sąsiedztwo naszego potencjalnie przyszłego domu – czy to osiedle dla dzieci, czy komunikacja z innymi częściami miasta jest dobra, czy sklepy i usługi są w pobliżu itd. Dzisiaj odkrywamy najważniejsze atuty krakowskiej dzielnicy Bieżanów-Prokocim!

Nowe mieszkania Kraków Bieżanów – poznaj swoje sąsiedztwo

Bieżanów-Prokocim to południowo-wschodnia dzielnica Krakowa, sąsiadująca od północy z Podgórzem i od zachodu z Podgórzem Duchackim. Dzielnica graniczy również z Kokotowem, Czarnochowicami i Wieliczką – do której prowadzi ważna dla miasta i okolicznych mieszkańców ulica Wielicka.

Obszary Prokocimia i Bieżanowa są świetnie skomunikowane z resztą miasta i podkrakowskimi miejscowościami. Najważniejsza arteria dzielnicy – ulica Wielicka – w kilka lub kilkanaście minut pozwala dotrzeć mieszkańcom do Starego Podgórza, a potem przez Wisłę do zabytkowego Kazimierza, by w końcu móc dotrzeć do Starego Miasta.

Z drugiej strony ulica Wielicka łączy Bieżanów-Prokocim z II obwodnicą Krakowa i rondem Matecznego poprzez ulicę Kamieńskiego. Jak wiemy, przy tej drodze znajduje się rezerwat przyrody Bonarka ze słynnym, jednym z najwyższych w mieście punktów widokowych, kopcem Kraka. Po przeciwległej stronie ulicy Kamieńskiego znajdziemy zaś jedno z największych centrów handlowych w Polsce, czyli Bonarka City Center z 270 sklepami. Pod koniec ubiegłego roku w galerii handlowej otwarto jeden z trzech w Polsce sklepów irlandzkiej sieci Primark, na którego punkcie krakowianie oszaleli.

W sercu Bieżanowa-Prokocimia nie brakuje jednak lokalnych punktów handlowo-usługowych, supermarketów i dostępu do terenów zielonych. W pobliżu pętli tramwajowej „Prokocim” oraz dwóch placówek medycznych będących wizytówkami dzielnicy – mowa o Szpitalu Uniwersyteckim i Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym – znajduje się Galeria Mozaika. Nieco ponad rok temu odnowione centrum handlowe Mozaika, zlokalizowane w miejscu po dawnym hipermarkecie Tesco, oferuje dostęp do ponad 30 sklepów. Są to m.in. Kaufland, OBI, Rossmann, Deichmann, RTV Euro AGD czy Maxi Zoo.

W centrum dzielnicy, na terenach za Galerią Mozaika i w sąsiedztwie szpitali, położony jest również kampus medyczny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z domami studenckimi. Obecność studentów sprawia, że dzielnica tętni życiem, a pobliskie szpitale są zaopatrzone w wysoką liczbę specjalistów i stażystów.

Bieżanów-Prokocim – dzielnica dla rodzin

Tereny Bieżanowa i Prokocimia są szczególnie obfite w wielorodzinne inwestycje mieszkaniowe. To krańcowa dzielnica miasta, którą wybiera wiele osób z uwagi na panujący spokój, zieleń, wyżej opisaną komunikację i dostęp do szeregu usług. Dodatkowo sąsiedztwo Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, do którego można się zwrócić w nagłych przypadkach, sprawia, że to wyjątkowa dzielnica dla rodzin.

Główne zielone tereny dostępne w dzielnicy to park Aleksandry, park Rżąka, park Lilli Wenedy i otwarty w 2020 roku zespół pałacowo-parkowy im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. We wszystkich tych parkach dostępne są takie atrakcje, jak place zabaw, boiska wielofunkcyjne, oczko wodne czy piękny pałac Jerzmanowskich.

Bieżanów-Prokocim to także trzecia pod względem liczby ludności najbardziej zaludniona dzielnica Krakowa, co tylko potwierdza korzystne warunki do zakładania rodziny. Mieszka tutaj blisko 63 tys. osób. Więcej mieszkańców liczą wyłącznie Dębniki – 64 tys. i Prądnik Biały – 71 tys. (dane wg stanu na koniec 2021 roku).

Komunikacja Kraków Główny – Kraków Bieżanów

Wiemy już, że Bieżanów-Prokocim jest świetnie zorganizowana dla ruchu samochodowego. Należy jednak wspomnieć o komunikacji miejskiej i kolei, które równie sprawnie pozwalają się przemieszać między dzielnicami i centrum Krakowa.

Z pewnością pomaga w tym linia tramwajowa z pętlami tramwajowymi „Prokocim” oraz „Nowy Bieżanów” i parkingiem typu Parkuj i Jedź (P+R). Od ostatniego przystanku tramwajowego w Bieżanowie do centrum miasta dzieli podróżnych mniej niż 30 minut jazdy.

Pociągi zatrzymują się aż na trzech stacjach kolejowych w dzielnicy, tj. Kraków Prokocim, Kraków Bieżanów oraz Kraków Złocień. Z ostatniej dostępnej stacji podróż do przystanku Kraków Główny trwa zaledwie 15 minut.

Mieszkania Złocień, czyli nowa inwestycja dewelopera

Stacja Kraków Złocień jest położona na prężnie rozwijającym się osiedlu Złocień, wchodzącego dalej w skład dzielnicy Bieżanów-Prokocim. Obszar ten jest położony po północnej stronie linii kolejowej, czyli na terenie przyszłej dzielnicy „Nowe Miasto”. Obecnie w urzędzie miasta trwa sporządzanie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. „Nowe Miasto” miałoby być pierwszą krakowską dzielnicą wysokościowców, łączącą inwestycje wielorodzinne z zakładami pracy. Zgodnie z przewidywaniami, na obszarze nowej dzielnicy mogłoby zamieszkać nawet 100 tys. osób.

– Ostatnio zakończyliśmy na Złocieniu realizację naszej kolejnej krakowskiej inwestycji Murapol Nowy Złocień przy ul. Domagały. W ramach projektu powstało łącznie 771 nowoczesnych lokali mieszkalnych w 8 budynkach. To jedna z najszybciej rozwijających się lokalizacji w Krakowie z uwagi na pobliską komunikację kolejową, autobusową czy dostęp do parku handlowego Atut Złocień – komentuje Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

Na osiedlu Złocień powstaje obecnie nowa szkoła podstawowa przy ul. Agatowej, która ma być gotowa jeszcze w 2023 roku. Co więcej, w budżecie miasta Krakowa przewidziano na ten rok realizację pierwszego zieleńca w tym rejonie miasta, tj. park Złocień. W magistracie trwają również prace nad koncepcją przedłużenia linii tramwajowej z Małego Płaszowa do osiedla Złocień.

Wyżej wymienione atuty Bieżanowa-Prokocimia udowodniają, że to wyjątkowa dzielnica dla rodzin – zarówno jeśli chodzi o atrakcje, tereny zielone, punkty handlowo-usługowe, jak i komunikację miejską lub samochodową. Złocień to zaś niesamowite osiedle dla dzieci z dużym planem na rozwój w kolejnych latach.

Nowe mieszkania Kraków Bieżanów to bardzo dobra propozycja, jeśli chcemy zamieszkać w stolicy Małopolski. Udogodnienia oraz bliskość z naturą to niepodważalne zalety tejże dzielnicy, które z pewnością przyciągają wiele rodzin z dziećmi oraz innych potencjalnych mieszkańców.

Najnowsze

Co w Krakowie