Piłkarz i współwłaściciel Wisły Kraków Jakub Błaszczykowski, najmłodszy w historii profesor Mateusz Hołda oraz architekt Krzysztof Ingarden – otrzymali wyróżnienie „Promotor Polski”. Przyznawane jest ono osobom, których działalność szczególnie wpłynęła na dobre postrzeganie kraju, także za granicą.
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” promuje ludzi i firmy, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. W tym celu w 2017 roku ustanowiono wyróżnienia Promotor Polski, wręczane podczas regionalnych kongresów i wydarzeń biznesowych, które służą promocji osób działających i odnoszących sukcesy w rodzimych regionach.
Podczas wczorajszej uroczystości wręczono 3 statuetki. Tytuły Promotora Polski w Małopolsce, oprócz prof. Mateusza Hołdy, przyznano Jakubowi Błaszczykowskiemu, byłemu piłkarzowi reprezentacji Polski, obecnie współwłaścicielowi Wisły Kraków i założycielowi Fundacji Ludzki Gest oraz krakowskiemu architektowi prof. Krzysztofowi Ingardenowi, który zaprojektował m.in. Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (we współpracy z Aratą Isozaki), Centrum Kongresowe ICE, Małopolski Ogród Sztuki i Pawilon Wyspiańskiego.
Prof. Mateusz Hołda, dziękując za to wyróżnienie, przyznał, że traktuje je jako jako zobowiązanie do dalszej promocji kraju na najwyższym poziomie. – Pokazaliśmy młodym naukowcom, że można w kraju odnosić sukcesy międzynarodowe. Dziś to do nas przyjeżdżają profesorowie z zagranicznych uniwersytetów. A my nadal stawiamy na młodych i wyłuskujemy najzdolniejszych studentów z naszej uczelni, aby zatrzymać ich w naszym zespole – dodał.
Odbierając nagrodę, Kuba Błaszczykowski wspominał swoje początki w Bundeslidze: Kiedy w 2007 roku wyjechałem do Dortmundu, zderzyłem się z niezbyt pochlebnym postrzeganiem nas, Polaków, jako niezbyt uczciwych i pracowitych. Przychodząc do Borussii sam poczułem się w szatni nie do końca doceniony, tylko dlatego, że pochodziłem z Polski. Natomiast po kilku latach grania, a miałem wtedy przyjemność grać z Robertem Lewandowskim i Łukaszem Piszczkiem, sytuacja całkowicie się zmieniła, darzono mnie szacunkiem. Zmianę nastawienia zaczęli też odczuwać inni Polacy pracujący w Niemczech, bo wreszcie dostrzeżono, że jesteśmy narodem pracowitym, nie przejawiamy postawy roszczeniowej. Mam wrażenie, że w tamtym momencie byliśmy dobrymi ambasadorami polskiego sportu za granicą, dołożyliśmy swoją cegiełkę, do zmiany przekonań o Polakach za granicą. Dziękuję bardzo, gratuluję wszystkim Laureatom i do zobaczenia na szlaku.
– Jestem niezwykle zaszczycony i dumny, że zostałem przyjęty do grona tak znamienitych Promotorów Polski. Cieszę się, że została dostrzeżona architektura jako dziedzina, która może wpływać na kształtowanie poczucia piękna i jest narzędziem do zmiany świata, w walce o funkcjonalne przestrzenie, funkcjonalne, piękne i trwałe budynki; i żeby w jednym miejscu spotkać tradycję i nowoczesność. Tradycję, którą trzeba zrozumieć i odtworzyć, a potem za pomocą nowoczesnych narzędzi architektonicznych stworzyć jej nowy obraz – powiedział prof. Krzysztof Ingarden, po odebraniu statuetki.
Patrycja Bliska