Janusz Palikot nie zasiada już w radzie krakowskiego muzeum MOCAK

Janusz Palikot nie będzie już dłużej zasiadał w radzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Biznesmen i były parlamentarzysta sam zrezygnował z tej funkcji.

„Pan Janusz Palikot postanowił złożyć rezygnację z członkostwa w Radzie Muzeum” – to oficjalna odpowiedź prezydenta Majchrowskiego na pismo posłanki Darii Gosek-Popiołek. 

Daria Gosek-Popiołek zamieściła post na Facebooku. Opisała w nim całą sytuację dotyczącą aktualnych losów Janusza Palikota. Jako potwierdzenie swych słów dołączyła też zdjęcie pewnego dokumentu, jaki otrzymała od aktualnego prezydenta miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.

We wpisie zamieszczonym przez posłankę czytamy, że Jacek Majchrowski nie odwołał  Janusza Palikota  z Rady Muzeum MOCAK, ale ten nie będzie już w niej zasiadał. To decyzja samego Janusza Palikota, który – jak informuje Jacek Majchrowski w odpowiedzi na pismo Darii Gosek-Popiołek – sam zrezygnował z tej funkcji. Prezydent Krakowa zapowiada podjęcie z najbliższym czasie stosownych zarządzeń w sprawie zmiany składu Rady Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Przypomnijmy. MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej działa w Krakowie (woj. małopolskie) od 19 maja 2011 roku. Znajduje się na terenie nieistniejącej Fabryki Schindlera przy ul. Lipowej, czyli na Zabłociu. Na wystawach tej placówki kulturalnej można oglądać sztukę głównie dwóch ostatnich dziesięcioleci.

W 2022 roku  o odwołanie Palikota z rady muzeum apelował wiceprzewodniczący rady miasta z Prawa i Sprawiedliwości Michał Drewnicki. Radny napisał w tej sprawie  petycję do prezydenta Krakowa, pod którą podpisało się ponad tysiąc osób.

„Panie Prezydencie, pragnę wyrazić dezaprobatę dla decyzji Pana Prezydenta wyrażonej w podpisanym 6 grudnia zarządzeniu o powołaniu pana Janusza Palikota na członka Rady Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Pan Palikot dał się poznać jako kontrowersyjny poseł i polityk pijący publicznie alkohol, nawołujący do legalizowania narkotyków, uprawiający obrzydliwy hejt w przestrzeni publicznej. Jego działania i decyzje w czasach gdy był posłem w moim odczuciu były ohydne moralnie i bardzo niszczące polskie życie publiczne” – czytamy w piśmie radnego do prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Janusz Palikot w radzie MOCAK-u. Już jest protest

Jak decyzję o powołaniu Palikota tłumaczy miasto? Rzeczniczka prezydenta podkreśla, że były polityk jest jednym z mecenasów muzeum. Pan Janusz Palikot od dłuższego czasu nie udziela się w życiu politycznym, sam się wycofał z polityki. Jest przedsiębiorcą i nie jest tajemnicą, że jest jednym z mecenasów MOCAK-u – tłumaczyła Monika Chylaszek.

Nad Januszem Palikotem w ostatnim czasie zebrały się ciemne chmury. Jak informują media, jego biznes są bardzo zadłużone. Na początku 2023 roku przedsiębiorstwo Manufaktura Piwa, Wódki i Wina zaczęło popadać w tarapaty i tracić płynność finansową. Problemy urosły do tego stopnia, że pod koniec 2023 roku przestano w terminie wypłacać pensje pracownikom. Ale to był początek kłopotów. Jak wynikało z dokumentów przedstawionych przez skarbówkę, Manufaktura Piwa, Wódki i Wina zalegała z płaceniem podatku VAT.

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie