Jarmark wielkanocny po dwuletniej przerwie powraca na krakowski Rynek Główny

Ok. 80 wystawców zaprezentuje swoje produkty podczas tegorocznego jarmarku wielkanocnego, który po dwóch latach wraca na Rynek Główny w Krakowie. Wydarzenie potrwa od 7 do 18 kwietnia.

„Cieszę się, że możemy powrócić na krakowski Rynek po dwuletniej przerwie i zaprezentować kiermasz w odmienionej formie i kolorystyce. Nasi stali bywalcy z pewnością zauważą zmodyfikowany układ stoisk wystawienniczych, nowe, oryginalne dekoracje a także asortyment, w którym mocniej eksponujemy nawiązanie do lokalnego rzemiosła” – powiedział prezes Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek

Tradycyjny jarmark wielkanocny to organizowana cyklicznie inicjatywa, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń przyciągających liczne grono mieszkańców, jak też turystów. Odbywa się w przestrzeni Rynku Głównego, dlatego tak ważne jest nawiązanie do historycznych kupieckich, targowych i rzemieślniczych tradycji Krakowa.

Motywem przewodnim wydarzenia ma być drzewko emausowe, nawiązujące do lokalnej tradycji, przypominanej w formie konkursu od ośmiu lat przez Muzeum Krakowa. Tradycja ta sięga czasów przedchrześcijańskich i wierzeń, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew.

Tradycyjne drzewka emausowe składały się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami. Drzewko symbolizuje też budzenie się przyrody do życia. Jarmarkowi będą towarzyszyć występy regionalnych zespołów. W Wielką Sobotę, o godz. 11, odbędzie się zaś uroczyste święcenie wielkanocnych koszyków.

 

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie