Jedyna taka noc w roku pod kopcem Wandy już w ten weekend

Już w najbliższą niedziele wokół kopca Wandy w Nowej Hucie będzie można przenieść się  w czasy słowiańskie, zapleść wianki, poznać historię kopca i rozpalić ognisko. Od godziny 18 rozpoczyna się „Strawa Pod Kopcem Wandy”, czyli zabawa i piknik z Nocą Kupały w tle.

„Strawa Pod Kopcem Wandy” to wydarzenie plenerowe inspirowane Nocą Kupały – słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem Słońca. Podczas wydarzenia uczestnicy wysłuchają prelekcji o słowiańskiej symbolice, będą uczestniczyć w warsztatach m.in. plecenia wianków, tworzenia lalek szczęścia o charakterze apotropeicznym. Przestrzeń wokół tajemniczego kopca zamieni się w średniowieczną wioskę również za sprawą „Grupy Dziejawa – Żywego Muzeum Słowiańszczyzny”. Dzięki ich bogatej ofercie rekonstrukcyjnej będzie można obejrzeć i zapoznać się bezpośrednio z działaniem przedmiotów z życia codziennego w dawnych wiekach, poznać różne aspekty historii, kultury i życia codziennego Słowian sprzed tysiąca lat, dosłownie dotknąć „żywej historii”.

Kopiec Wandy to najbardziej tajemniczy zabytek archeologiczny Nowej Huty. Przyjmuje się, że kurhan pełnił funkcje sakralne, związane prawdopodobnie z obrządkiem pogrzebowym, jego zaś powstanie wiąże się z obecnością na tych terenach plemienia Słowian. Do bogatej tradycji i obrzędowości pradawnych mieszkańców Krakowa nawiązywać będzie plenerowe „Strawa pod Kopcem Wandy – przywitanie lata 2022”, którego pomysłodawcą jest Fundacja EcoTravel.

Termin wydarzenie zbiega się z obchodami Nocy Kupały – słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku występowało wiele bogatych rytuałów. Wróżono z ziół, kwiatów, wody w studniach, obchodzono domostwa z pochodniami. Wszelkie te aktywności miały zapewnić bezpieczeństwo, pomyślność i ochronę przed złymi siłami. Nieodłącznym elementem tego najważniejszego słowiańskiego święta było wspólne ucztowanie. Nazwa wydarzenia – „strawa” – to z jednej strony określenie na słowiański zwyczaj oddawania czci zmarłym, z drugiej to także „pożywienie”, które kojarzy się z radosnym świętowaniem. Uczestnicy proszeniu są o przyniesienie niezbędnego ekwipunku piknikowicza, czyli koszy ze smakołykami i kocy piknikowych.

Wspólne celebrowanie Nocy Kupały przez mieszkańców Krakowa zakończy się symbolicznym rozpalaniem ogniska. Atmosfera rodzinnego pikniku, plenerowej zabawy i radości z nadchodzącego lata z pewnością wpłynie na docenienie rekreacyjnej przestrzeni wokół Kopca Wandy, jak również na pogłębienie wiedzy o samej bogatej symbolice miejsca.

fot. okn.edu.pl

(JS)

 

 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie