„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Jest apel do rządu o pieniądze na Centrum Muzyki na Grzegórzkach. A miasto szykuje się do jego budowy w Cichym Kąciku

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Może jakaś firma bukmacherska będzie przejmować zakłady, które Centrum Muzyki powstanie w Krakowie jako pierwsze… Czy na Grzegórzkach, gdzie taki obiekt chce budować samorząd województwa małopolskiego? Czy może w Cichym Kąciku, gdzie miasto szykuje się już do jego budowy. O wpisanie inwestycji na Grzegórzkach do Krajowego Planu Odbudowy zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

Jeszcze kilka lat temu w Krakowie miało powstać Centrum Muzyki, firmowane wspólnie przez władze województwa małopolskiego i miasta Krakowa. W ubiegłym roku te plany legły w gruzach, a miasto zaczęło przygotowania do budowy Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. A właściwie powróciło do planów, z których zrezygnowano wiele lata temu. Władze województwa nie zrezygnowały jednak z inwestycji na Grzegórzkach.

Apel ojca trafi do syna

Dowodem na to może być apel o wpisanie Centrum Muzycznego na Grzegórzkach do Krajowego Planu Odbudowy. Spełnienie tego postulatu gwarantowałoby współfinansowanie tej inwestycji przez rząd.

Co ciekawe – apel nie wychodzi od marszałka województwa. Wystąpienie oficjalnie sygnuje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, a więc Kazimierz Barczyk, który od lat walczy o Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Co jednak jeszcze ciekawsze – apel podpisał także prof. Jan Duda, przewodniczący małopolskiego sejmiku. Pismo trafi nie tylko do premiera Mateusza Morawieckiego, ale i do prezydenta Andrzeja Dudy.

Nietrudno się domyśleć, że gdyby inwestycja na Grzegórzkach została wpisana do Krajowego Planu Odbudowy marszałek zyskałby argument, by miasto jednak wróciło do wspólnego przedsięwzięcia i zrezygnowało z budowy w Cichym Kąciku. A już na pewno miasto nie mogłoby liczyć na wsparcie z budżetu państwa, skoro jedno Centrum Muzyki takie wsparcie miałoby zapewnione.

Gdzie dwóch się bije…

Jest też ryzyko, że jeśli rząd odmówi i inwestycja na Grzegórzkach nie znajdzie w Krajowym Planie Odbudowy, to może oznaczać jej definitywny koniec. A to ryzyko nie jest małe – warto pamiętać, że już minister kultury zarezerwował w tym planie 400 mln złotych na inna inwestycje w kulturę w Krakowie (przebudowę dawnego hotelu Cracovia na Centrum Architektury i Dizajnu).

Jak na razie miasto prowadzi w wyścigu o to, kto pierwszy zbuduje Centrum Muzyki. Konkurs na obiekt w Cichym Kąciku jest już rozstrzygnięty, konkurs dla Grzegórzek trzeba powtórzyć. Miasto szykuje się już do rozpoczęcia budowy i przekazuje jej prowadzenie Agencji Rozwoju Miasta Krakowa (i daje jej na to pierwsze pieniądze). Oczywiście też chce zyskać dodatkowe finansowanie od rządu. W tym przypadku może się jednak sprawdzić stare, nieco zniekształcone przysłowie – gdzie dwóch się bije, tam nikt nie skorzysta…

Grzegorz Skowron

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca