Jest pozwolenie na budowę drogi dojazdowej do Małopolskiego Centrum Nauki

Prezydent Krakowa wydał pozwolenie na budowę drogi dojazdowej do Małopolskiego Centrum Cogiteon. Drogę można budować nie oglądając się na protesty, bo swojej decyzji prezydent nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

Oficjalnie to decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej „Budowa układu drogowego od ul. Stella-Sawickiego do Małopolskiego Centrum Nauki wraz z budową i przebudową uzbrojenia terenu”. Powstanie nowe droga klasy lokalnej, w tym małe rondo, chodniki i ścieżka rowerowa. Nowa droga umożliwi przede wszystkim dojazd do budowanego jeszcze Centrum Nauki.

Ruch do nowego obiektu będzie się odbywał od strony ul. Stella-Sawickiego. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowali aktywiści, którzy domagali się wyprowadzenia ruchu z Centrum Nauki od strony ul. Bora Komorowskiego. Aktywiści zwracali uwagę, że proponowany przez urzędników dojazd biegnie przez zielone Błonia Czyżyńskie objęte ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ich zdaniem tak wyznaczona droga otwiera kolejne tereny pod zabudowę deweloperską, co zniszczy zabytkowy teren dawnego lotniska w Czyżynach.

Pozwolenie na budowę drogi dojazdowej do Małopolskiego Centrum Nauki zostało wydane 17 stycznia 2023 roku, dzień później nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności. 25 stycznia ukazało się obwieszczenie informujące o wydaniu takiej decyzji. Inwestycja będzie kosztować kilkanaście milionów złotych.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon powstaje w krakowskich Czyżynach. W budynku znajdzie się m.in. interaktywna wystawa stała „Człowiek i jego marzenia”, 6 laboratoriów i pracowni edukacyjnych, Akademia Dzieci oraz sale konferencyjne. Wokół obiektu zaplanowano 2-hektarowy park, a na dachu ogród spacerowy. Budynek będzie się składać z czterech modułów, połączonych wspólną elewacją i dachem. Będzie się stopniowo wznosił z poziomu gruntu od strony pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, aby stopniowo osiągnąć 23 metry wysokości w części zlokalizowanej przy al. Bora-Komorowskiego.

Fot. FB Małopolskie Centrum Nauki

Za inwestycję odpowiada samorząd województwa małopolskiego. Obiekt jest coraz bardziej widoczny w docelowym kształcie. W części parku, przy al. Bora-Komorowskiego posadzono 121 drzew. Podczas tych prac odkryto niewielki obiekt, który wstępnie zidentyfikowano jako schron z czasów II wojny światowej. – Znalezisko nie koliduje z planową zabudową, a o jego dalszych losach zdecydują specjaliści oraz służby konserwatorskie – zapewniają przedstawiciele Cogiteonu.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie