„Junkersy” na złom. „Ciepła woda bez piecyka” w kolejnej spółdzielni

Niemal 5 tys. piecyków gazowych zniknie z mieszkań spółdzielni „Krowodrza”. Dziś umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele PGE Energia Ciepła, MPEC Kraków i Spółdzielni Mieszkaniowej „Krowodrza”.

W przeciągu najbliższych czterech lat z 27 bloków spółdzielni znikną przestarzałe piecyki gazowe, a ciepłą wodę do mieszkań dostarczą MPEC i Elektrociepłownia w Łęgu.

Jak przekonuje magistrat, „Krowodrza” jest już 17. krakowską spółdzielnią mieszkaniowa, przystępującą do programu „Ciepła woda bez piecyka”. – Rozwój programu wskazuje, że coraz więcej spółdzielni przekonuje się do zmiany systemu podgrzewania wody. Na tę inwestycję w Krowodrzy nasze przedsiębiorstwo przeznaczy około 1,3 mln zł – wyjaśnia Marian Łyko, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

– Likwidacja piecyków przełoży się na zmniejszenie ryzyka zatrucia tlenkiem węgla – podkreśla Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Dodał, że spółka dofinansuje budowę instalacji wewnętrznych kwotą 1 mln. zł.

W realizacji programu MPEC współpracuje z Krakowską Elektrociepłownię PGE Energia Ciepła oraz elektrownię CEZ Skawina.

Od 2004 roku „junkersy” zniknęły z blisko 35 tys. mieszkań w 811 blokach na terenie Krakowa i Skawiny. Piecyki zostały wyeliminowane również w wielu szkołach, przedszkolach, a także placówkach kultury.

Najnowsze

Co w Krakowie