Jutro spod Rydlówki na Rynek wyruszy kolędniczy korowód. Część trasy pokona…tramwajem

Przed nami niezwykły kolędniczy pochód. Już 28 grudnia ulicami Krakowa przejdzie pochód kolędników łączący ponownie „tetmajerowskie Bronowice” z „mieszczańskim Krakowem”. 

Wydarzenie wieńczące krakowskie obchody Roku Tetmajera rozpocznie się o godz. 16.00 przed Rydlówką, a następnie o godz. 17.00 korowód kolędniczy przejdzie ulicami Bronowic na pętlę tramwajową „Bronowice Małe”.

− Stąd specjalny, świąteczny tramwaj przewiezie wszystkich uczestników do centrum i znów, tak jak kiedyś Włodzimierz Tetmajer połączy wspólnym śpiewem miasto i wieś – zapowiada Muzeum Krakowa.

Na godz. 17.30 zaplanowane jest kolędowanie na scenie na Rynku Głównym z Joanną Słowińską – pieśniarką i skrzypaczką. Zabrzmią zarówno tradycyjne pieśni, jak i inspirowane nimi opracowania. W trakcie trwania występu do artystki dołączą kolędnicy przybyli w korowodzie z Bronowic. A o godz. 18.30. Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa, podsumuje poświęcone Włodzimierzowi Tetmajerowi wydarzenia organizowane w Krakowie i innych miastach.

Przypomnijmy, że rok Włodzimierza Tetmajera został zainaugurowany 29 grudnia 2022 r. „Kolędowaniem z Tetmajerem”. Bogaty program obchodów obejmował różnorodne wydarzenia, w tym oczywiście wystawy na czele z w wyjątkową ekspozycją obejmującą blisko 200 dzieł artysty zatytułowaną „Siła barwy i temperamentu”, wykłady popularnonaukowe, konferencje, konkursy, warsztaty, spacery i oprowadzania tematyczne czy inicjatywy takie jak sadzenie malw czy żywe obrazy. W naszym mieście inicjatywy związane z Rokiem Tetmajera koordynowało Muzeum Krakowa, ale w ogólnopolskie obchody zaangażowane były też różne instytucje z całej Polski.

Jak podkreśla Muzeum Krakowa, najważniejszym celem wydarzeń składających się na program Roku Tetmajera było nawiązujące do patrona łączenie różnych społeczności i różnych form ekspresji, a także aktywizacja społeczna i kształtowanie postaw obywatelskich. Zrealizowane działania upamiętniły postać artysty i przybliżyły różnym grupom odbiorców jego życie i twórczość.


Inicjatorem uchwały ustanowienia roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera było Muzeum Krakowa, które wraz z licznymi instytucjami oraz stowarzyszeniami przygotowało upamiętnienie stulecia śmierci tego artysty, społecznika i polityka.

Włodzimierz Tetmajer urodził się 31 grudnia 1861 r. w Harklowej, a zmarł 26 grudnia 1923 r. w Krakowie. Był jednym z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, przede wszystkim znanym ze swoich obrazów, grafik oraz działalności społecznej i politycznej.

W malarstwie tworzył głównie wiejskie sceny rodzajowe, czerpiąc m. in. z życia podkrakowskich wówczas Bronowic. Ważną część jego twórczości stanowiły również pejzaże oraz polichromie kościelne. Istotnym elementem jego życiorysu było łączenie: krakowian z góralami, mieszczan z chłopami czy zwolenników Piłsudskiego ze zwolennikami Dmowskiego.

 

Najnowsze

Co w Krakowie