Już jutro wielkie głosowanie! Rozpoczyna się Budżet Obywatelski!

– Głosujemy wszyscy. W tym roku może każdy: od przedszkolaków po seniorów. Każdy może oddać głos na któreś z 557 projektów, więc jest w czym wybierać – podkreśla Mateusz Płoskonka, wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. 

W tym roku edycja Budżetu Obywatelskiego odbędzie się na przełomie września i października. Po raz pierwszy będą mogły głosować dzieci i młodzież. W szkołach odbędą się lekcje zachęcające do głosowania. Ma to kształtować obywatelską postawę i przygotować dzieciaki do brania udziału w wyborach parlamentarnych, samorządowych czy prezydenckich. 

– Przypominam, że nie trzeba być osobą zameldowaną. Wystarczy oświadczenie i wskazanie adresu zamieszkania w Krakowie – dodaje wicedyrektor. 

Dodatkowo w budżecie miasta mogą wziąć udział obcokrajowcy, którzy pracują lub uczą się w Krakowie.

Głosowanie tradycyjne

Mieszkańcy preferujący tradycyjne głosowanie będą mogli oddać głos m.in. w Urzędzie Miasta Krakowa przy: al. Powstania Warszawskiego 10, os. Zgody 2, ul. Wielickiej 28a oraz ul. Dekerta 24. Głosowanie odbędzie się również w Miejskim Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10 i w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców przy ul. Batorego 2/28. 

– Będziemy również tworzyć punkty mobilne, które poruszać się będą po różnych obszarach miasta – od Ronda Mogilskiego po uczelnie wyższe. Jestem bardzo wdzięczny rektorom szkół wyższych, że na terenach uczelni będzie stawał autobus budżetu obywatelskiego i będzie można głosować. Zachęcam również pracowników naukowych do tego – mówi Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa. 

Dodatkowo w każdej dzielnicy zostaną uruchomione specjalne punkty, gdzie będzie można w tradycyjny sposób oddać głos. Szczegółowy wykaz znajdziecie na stronie www.budzet.krakow.pl

– Wierzymy w aktywność seniorów. Stworzyliśmy szereg punktów głosowania papierowego, dla tych co przywiązani są do tradycyjnej wersji. Chcemy to umożliwić, ale także wychodzić do głosujących – twierdzi wiceprezydent. 

Miasto uruchomi również punkty mobilne. Pojawią się one m.in. przy al. Róż, w Parku Jordana czy na Rondzie Mogilskim. Lokalizacje mobilnego punktu znajdują się na stronie budżetu. 

– Mamy ponad 150 punktów do głosowania w całym mieście. Staramy się co roku, aby być jak najbliżej mieszkańców. Zarówno biblioteki, jak i wybrane domy kultury czy ośrodki pomocy społecznej, instytucje publiczne oraz wybrane urzędy miasta. Mobilny punkt do głosowania będzie odwiedzał zarówno parki miejskie, jak i imprezy plenerowe organizowane w trakcie trwania BO – opowiada Mateusz Płoskonka. 

Głosując w punkcie do głosowania, trzeba będzie podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL lub kod identyfikujący nadany przez urząd miasta dla osób niemających nr PESEL oraz numer i nazwę dzielnicy zgodnie z miejscem zamieszkania. Każdy będzie musiał mieć przy sobie dowód osobisty. 

Głosowanie online

Wielbiciele nowoczesnych technologii będą mogli głosować w internecie. Należy wejść na stronę internetową budżetu i zarejestrować się poprzez podanie imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru PESEL lub daty urodzenia (jeśli się nie posiada PESELU), numeru telefonu oraz numeru i nazwy dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania. 

Niezwykła nagroda za obywatelską postawę

To będzie pierwsza edycja BO, podczas której głosujący mogą otrzymać specjalne nagrody! Przeznaczono 50 tabletów dla mieszkańców, którzy wybrali elektroniczną formę głosowania oraz 50 tabletów, dla tych co preferują głosowanie tradycyjne.

– Co tysięczny głosujący w formie elektronicznej otrzyma tablet. Wśród osób głosujących w formie tradycyjnej będą również rozlosowywane tablety, tak by nie czuli się pokrzywdzeni – zachęca Andrzej Kulig. 

Kiedy będą wyniki?

– Głosujemy do 7 października. Następnie będziemy zliczali głosy oddane drogą elektroniczną i papierową. Po połączeniu baz danych, 23 października podamy do publicznej wiadomości ostateczne wyniki wyborów mieszkańców i tym samym, prezydent wskaże konkretne projekty do realizacji w 2020 r. przez merytoryczne wydziały i jednostki miasta- mówi Mateusz Płoskonka. 

– Warto głosować, dlatego by zmieniać otoczenie i pokazać, że są pewne preferencje, których nie uwzględniono w budżecie miasta. Mogą być to przyjazne rzeczy dla mieszkańców, które uprzyjemnią i sprawią, że życie w mieście stanie się bardziej komfortowe – mówi wiceprezydent Kulig. 

Najnowsze

Co w Krakowie