Kalkulator BMI – dlaczego warto z niego skorzystać?

Kalkulator BMI, czyli indeks masy ciała, to narzędzie które pozwala na samodzielne sprawdzenie czy mamy odpowiednią masę ciała. Można tego dokonać przez kalkulator dostępny w Internecie albo za pomocą prostego równania, z wykorzystaniem naszego wzrostu i wagi. Wynik powie nam czy nasza waga jest prawidłowa, czy mamy niedowagę albo nadwagę. Jest to pierwszy krok w walce o zdrową i smukłą sylwetkę.

Dlaczego warto sprawdzić swoje BMI?

Jest to prosta i darmowa metoda na określenie czy powinniśmy wprowadzić jakieś zmiany w naszym trybie życia. Po podaniu do kalkulatora naszej wagi i wzrostu otrzymamy konkretny wynik, który umieści nas na skali wagowej. BMI poniżej 18,5 oznacza niedowagę, w przedziale od 18,5 do 24,99 wagę prawidłową, a wskaźnik wynoszący 25 lub więcej oznacza nadwagę lub otyłość. Jeżeli otrzymamy wynik poniżej 18,5 albo ponad 25 jest to pierwszy sygnał, że warto udać się do dietetyka i zmienić swój styl życia. Pamiętajmy, że jest to kalkulator tylko dla dorosłych, odpowiednią wagę dzieci liczy się na innych narzędziach.

Kalkulator nie bierze pod uwagę masy mięśni ani kości, wieku, płci ani budowy sylwetki. Np. osoba o dużej masie mięśniowej może uzyskać wynik powyżej normy, pomimo idealnej wagi. Metoda powstała w 1832 roku i służyła do badania ogólnego stanu zdrowia populacji, a nie jednostek. Dlatego właśnie wskaźnik BMI jest świetnym narzędziem wstępnej diagnostyki nadwagi i niedowagi oraz podczas badania ryzyka chorób serca i układu krwionośnego spowodowanych złą masą ciała.

Wskaźnik BMI nie jest wystarczającym narzędziem w przypadku dzieci. Ich prawidłową wagę bada się przy użyciu siatek centylowych. BMI wykorzystuje się jednak na początku oceny wagi dzieci, odnosząc wynik do wspomnianych siatek centylowych oddzielnie dla chłopców i dziewczynek.

Co zrobić jeżeli mam zły wynik BMI?

Jest to pierwszy sygnał, że nasze dotychczasowe żywienie jest niezdrowe i należy je zmienić. Najlepiej skonsultować wynik z lekarzem. W zależności od wyników zleci on dietę o wyższej albo niższej kaloryczności i ćwiczenia. Jeżeli odbiegamy od normy kilkoma punktami, oznacza to diametralną zmianę w naszych odżywianiu. Zazwyczaj jest to wprowadzenie do diety większej ilości warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, nabiału, chudego mięsa i ryb i zdrowych tłuszczów.

Jeżeli masz zły wynik BMI i nie wiesz jak zacząć przygodę ze zdrowym odżywaniem, zastanów się nad fit cateringiem. Jest to świetny pomysł dla osób, które dopiero zaczynają odchudzanie. Takie rozwiązanie oferuje np. Bediet – dieta pudełkowa z dostawą do domu na terenie Krakowa. Codziennie rano będziesz dostawał 4 lub 5 zdrowych i wartościowych posiłków, zapewniających Ci potrzebne kalorie. Dieta pudełkowa nauczy Cię regularności, dyscypliny, odpowiednich rozmiarów porcji, a przy tym pozwoli Ci na oszczędność czasu. Wiele osób zaczynających odchudzanie boi się, że czeka ich jedzenie codziennie sałaty i jogurtu. Na szczęście to nieprawda – profesjonalnie przygotowana dieta może być smaczna, kolorowa i pozwoli Ci na jedzenie Twoich ulubionych potraw w odchudzonej wersji.

Zobacz także