Kamienna elewacja wiaduktu nad ul. Grzegórzecką zdewastowana przez grafficiarzy (ZDJĘCIA)

Nie minął jeszcze miesiąc od zakończenia prac przy przebudowie zabytkowego wiaduktu nad ulicą Grzegórzecką, a obiekt już padł ofiarą grafficiarzy. Bazgroły pojawiły się m.in. na betonowych podporach. Niestety, zniszczona została również kamienna elewacja, do której odtworzenia wykorzystywano kamień pochodzący ze starego wiaduktu.

– Prace przy elewacji wymagają bardzo dużej pieczołowitości. Są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków – tak o odtworzeniu oryginalnej elewacji wiaduktu mówił w ubiegłym roku Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Wcześniej oryginalna elewacja została zdjęta podczas rozbiórki wiaduktu i ułożona ponownie po zakończeniu przebudowy. Wykonawca, firma Strabag, wykorzystała metodę, dzięki której wzór ułożenia poszczególnych elementów jest taki sam, jak na oryginalnym obiekcie. Stare zdjęcia wiaduktu zostały przygotowane w taki sposób, aby wyraźnie zaznaczyć fugi, po czym były one wyświetlane za pomocą rzutnika na nowych żelbetowych ścianach. Tam pracownicy odwzorowywali kredą właściwe wzory, po czym docinali kamienne płyty w taki sposób, aby idealnie pasowały.

Poprosiliśmy PKP PLK oraz firmę Strabag o komentarz w tej sprawie. Zadaliśmy pytania m.in. kto aktualnie odpowiada za wiadukt.

fot. KRKnews.pl

Jarek Strzeboński 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie