Kapitalne miejsca w Krakowie. Tu skryjesz się przed miejską dżunglą

Praca, dom, praca, dom, praca, do… STOP! Zatrzymaj się, usiądź, porokoszuj zielenią. Ostatnio w Krakowie powstało sporo miejsc, gdzie króluje słowo „relaks”, a wiele z nich zostało sfinansowanych ze środków z Budżetu Obywatelskiego.

Miejska dżungla potrafi być bezlitosna. Spieszymy się z dzieckiem do przedszkola, następnie gonimy autobus, zerkamy nerwowo na zegarek, by nie spóźnić się do pracy, gdzie często znów będziemy popędzani. – A gdyby tak rzucić to wszystko i pojechać w Bieszczady – myślał zapewne niejeden krakowianin.

Nie każdy może to jednak zrobić, szczególnie że często brakuje nam na to… czasu. Na szczęście w Krakowie powstały miejsca, gdzie bez dalekich wyjazdów można się zrelaksować i zapomnieć o codziennym zgiełku miasta.

Tych miejsc można zazdrościć

Jedną najpopularniejszych lokalizacji do wypoczynku są Bagry. W upalne weekendy to miejsce ulubili sobie miłośnicy plażowania, ale gdy zrobi się trochę chłodniej, to Bagry stają się ostoją spokoju. Tak by się jednak nie stało, gdyby nie rewitalizacja przeprowadzona ze środków z Budżetu Obywatelskiego.

„Bagry są największym i najbliżej centrum położonym akwenem otoczonym terenami zielonymi będącymi własnością miasta. Na tym terenie działalność prowadzą już Horn, Omega, AZS, podmioty, których oferta sportowo-edukacyjna kierowana jest do mieszkańców Krakowa przez cały rok. Urok tego miejsca, jego potencjał od lat dostrzegają Ci, którzy tam przybywają. Dogodny dojazd powoduje, że wciąż powiększa się liczba zwolenników wypoczynku w tej właśnie okolicy” – pisali wnioskodawcy w projekcie Budżetu Obywatelskiego i za 3 miliony złotych Bagry stały się miejscem, gdzie uwielbiają wypoczywać krakowianie.

Swoją oazę ciszy i spokoju mają również nowohucianie. Zalew Nowohucki nie wyglądałby jednak tak jak dziś, gdy również nie projekt w Budżecie Obywatelskim.

„Zakłada on budowę nowej plaży, stworzenie trasy informacyjno-historycznej, zamontowanie ładowarek USB przy ławkach, budowę siłowni na wolnym powietrzu, odnowienie pomostu widokowego  oraz montaż stolików do gry w szachy dla osób starszych” – czytamy w projekcie.

Pomysł przypadł do gustu mieszkańcom i dziś Zalew jest miejscem, którego nowohucianom zazdrości znaczna część Krakowa.

Czas na „mini wakacje”

Okazuje się jednak, że wcale nie potrzeba przeprowadzania wielkich rewitalizacji, by stworzyć strefę miejskiego wypoczynku. Przykład? Pomysł zamontowania wygodnych leżaków oraz stolików w różnych miejscach Krakowa.

„To atrakcja dla wszystkich pragnących poczuć się jak na ,,mini wakacjach” w mieście po ciężkim dniu” – argumentowano w projekcie Budżetu Obywatelskiego i ten pomysł przekonał krakowian, którzy dziś mogą odpoczywać w klimatycznych miejscach na wygodnych ławkach.

Odpoczynek nie zawsze jednak oznacza siedzenie w ciszy i spokoju. Dla tych, którzy chcą uciec od życia codziennego, latem w wielu miejscach Krakowa organizowane są seanse kina plenerowego.

 

„Dzięki naszemu projektowi krakowianie będą mogli w ciekawy sposób spędzić letnie wieczory. Poprzez głosowanie na Facebooku mieszkańcy będą mogli wybrać filmy, które są dla nich najbardziej interesujące. Dzięki temu duża liczba osób będzie miała wpływ na to, jakie filmy zostaną wyświetlone podczas wakacyjnych projekcji” – taki pomysł na zorganizowanie kina letniego mieli mieszkańcy Mistrzejowic, a finansowania skutecznie poszukali w Budżecie Obywatelskim.

Idealnym miejscem na kino letnie są również Bulwary Wiślane. Bo gdzie lepiej można poczuć klimat Krakowa, jeśli nie pod samym Wawelem? To właśnie tam w każdy letni weekend wyświetlano filmy, a kinomani mogli wygodnie rozsiąść się na leżakach i skorzystać z oferty gastronomicznej.

„Wakacyjne kino weekendowe to projekt mający na celu stworzenie w przestrzeni miejskiej nowego miejsca spotkań dla mieszkańców” – napisali wnioskodawcy w Budżecie Obywatelskim, a pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

W tym roku mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim również mają pomysły związane z miejskim odpoczynkiem. Obecnie trwa weryfikacja merytoryczno-prawna wszystkich projektów, a głosowanie planowane jest w dniach 28 września – 7 października.

Najnowsze

Co w Krakowie