Z ust kard. Stanisława Dziwisza padły mocne oskarżenia pod adresem Polaków

– Ten naród i ten kraj podnosi rękę na pamięć i próbuje podważyć autorytet i świętość Jana Pawła II – tak mocne oskarżenia padły z ust kard. Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza najpierw kardynała Karola Wojtyły, a potem papieża Polaka.

W piątek, 3 czerwca 2022 roku, kard. Stanisław Dziwisz sprawował mszę św. w kościele św. Krzyża w Zakopanem, gdzie przed 25 laty, w drodze pod Wielką Krokiew, św. Jan Paweł II spotkał się z chorymi i osobami starszymi. Wieloletni papieski sekretarz przekazał parafii rękopis homilii, którą Ojciec Święty miał wygłosić w tym miejscu w 1991 roku. Kardynał Dziwisz w swoim kazaniu nawiązywał do tej homilii i do tego, co wydarzyło się pod Wielką krokwią 25 lat temu – do hołdu, jaki górale złożyli Ojcu Świętemu.

Trzeba zapytać się, co dziś z tych obietnic sprzed 25 laty pozostało. A może już nic nie pozostało, skoro ten naród i ten kraj podnosi rękę na pamięć i próbuje podważyć autorytet i świętość Jana Pawła II? Czy już zapomnieliśmy z czego jeszcze tak nie dawno byliśmy bardzo dumni? A jeśli nie zapomnieliśmy, to dlaczego nie bronimy albo słabo bronimy pamięci św. Jana Pawła II? Dlaczego pozwalamy, aby w teatrach drwiono z jego osoby, znieważano jego pomniki, w mediach insynuowano jego niegodziwość i hipokryzję, oskarżając go o tuszowanie grzechu i nieprawości. Bracia i Siostry, co dziś z tamtego wiekopomnego hołdu pozostało? Czy św. Jan Paweł II może na nas – góralach dalej polegać? – pytał były papieski sekretarz.

– Dziś spod Świętego Krzyża górującego z tatrzańskich szczytów dziękuję wszystkim, którzy wtedy, w tych mrocznych dniach jakie przeżywała nasza Ojczyzna i teraz strzegą krzyża i tych wszystkich wartości, które krzyż w naszym chrześcijańskim życiu oznacza. Dziękuję każdej i każdemu, kto broni czci i świętości Jana Pawła II oraz żyje według jego wskazań – mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu przebywał od 4 do 7 czerwca 1997 roku. Z okazji 25. rocznicy tamtych wydarzeń Archidiecezja Krakowska we współpracy z miastem Zakopane oraz powiatem tatrzańskim przygotowała szereg uroczystości upamiętniających to wydarzenie. Głównym punktem obchodów 25-lecia wizyty Jana Pawła II na Podhalu będzie Msza św. sprawowana 6 czerwca o godz. 18.00 pod Wielką Krokwią z udziałem Konferencji Episkopatu Polski.

(red)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie