„Dialog zaczyna się tam, gdzie kończą się uprzedzenia, a otwiera ciekawość drugiego człowieka” – tę myśl doskonale obrazują tegoroczni laureaci Nagrody im. ks. Stanisława Musiała, wręczonej w piątek, 7 marca 2025 roku, w sali Obrad Rady Miasta Krakowa. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które nie tylko podejmują trudne tematy z przeszłości, ale także aktywnie tworzą przestrzeń wzajemnego zrozumienia i współpracy między Polakami a Żydami.
Nagrodę ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Wyboru laureatów dokonuje kapituła, której przewodniczy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: za twórczość promującą ducha dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania. Organizatorem tegorocznej uroczystości wręczenia nagrody jest Urząd Miasta Krakowa.
W kategorii twórczości nagrodę otrzymał kardynał Grzegorz Ryś, arcybiskup metropolita łódzki. Od wielu lat angażuje się on w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, aktywnie współtworząc przestrzeń wymiany myśli i doświadczeń między chrześcijanami, Żydami, muzułmanami i osobami niewierzącymi. W 2023 roku wydał książkę „Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję”, w której w sposób odważny i krytyczny bada trudne historycznie relacje między Kościołem katolickim a judaizmem, jednocześnie promując potrzebę refleksji oraz zrozumienia historycznych błędów, które wciąż wpływają na współczesność.
– Wszechstronna, długoletnia działalność Księdza Kardynała Grzegorza Rysia oraz podziw budzące dokonania, które stały się jej owocem, wpisują się doskonale w założenia Nagrody im. ks. Stanisława Musiała, uosabiając kluczowe dla niej wartości. Ksiądz Kardynał pozostaje bowiem od dekad głęboko i aktywnie zaangażowany w rozwój dialogu międzypokoleniowego, ekumenicznego i międzyreligijnego, prowadzonego w niezwykle szerokiej formule, obejmującej swoim „zasięgiem” nie tylko chrześcijan i Żydów, ale także muzułmanów czy osoby niewierzące – powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Piotr Jedynak.
Za działalność społeczną nagrodzona została siostra dr Katarzyna Kowalska NDS, teolożka i judaistka ze zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu. Od ponad dwóch dekad buduje mosty porozumienia między chrześcijanami i Żydami nie tylko w Polsce, lecz również na arenie międzynarodowej. Jest współprzewodniczącą Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz wiceprzewodniczącą Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów.
– Tegoroczna laureatka udowadnia, że odkrywanie i coraz głębsze poznawanie historii Żydów polskich, z ich bogatą tradycją duchową, może być oryginalnym wkładem w teologię. W jej ocenie ważnym elementem dialogu jest nie tylko integracja, ale także podkreślenie szacunku do odrębności. Jej ścieżka duchowa i akademicka pokazuje, że możemy być bardzo blisko, a jednocześnie zachowywać swoją tożsamość – podkreślił wiceprezydent Stanisław Kracik.
fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl