Karty odkryte! Znamy kolejnych artystów na krakowskich Wiankach

Może nie są to gwiazdy światowego formatu, ale w takiej plejadzie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Poznaliśmy kolejnych artystów, którzy zagrają na krakowskich Wiankach.

Rasmentalism, The Dumplings, tęskno, Mała Orkiestra Dancingowa, Laboratorium Pieśni, Resina, Enablers oraz BNNT dołączają do składu artystów, którzy wystąpią w Krakowie 22 czerwca podczas tegorocznych Wianków – Święta Muzyki. Impreza już po raz szósty odbędzie się w formule nawiązującej do francuskiego wydarzenia „Fête de la Musique”.

Na tegorocznych Wiankach zagrają czołowi przedstawiciele różnych gatunków muzycznych, a kolejni artyści, którzy dołączają do wcześniej już ogłoszonych, doskonale wpisują się w tę ideę. Na scenie Hard Rock Cafe na Rynku Głównym do ogłoszonych wcześniej Natalii Nykiel, Miuosha i duetu Flirtini dołączają The Dumplings, czyli electropopowy zespół tworzony przez Justynę Święs i Kubę Karasia. The Dumplings na muzyczną scenę weszli z niespotykanym impetem w 2014 roku, a ich kolejne płyty tylko potwierdzają, że ten sukces nie był dziełem przypadku. Na scenie na Rynku Głównym zagra także jeden z najważniejszych rapowych zespołów w Polsce, Rasmentalism, który lada moment wyda następcę świetnie przyjętego albumu „Tango” z 2018 roku.

Na scenie zlokalizowanej u stóp Wawelu przy ul. Powiśle, wystąpią ogłoszeni już wcześniej Fisz Emade Tworzywo, Barbara Wrońska, Misia Furtak i Mela Koteluk. Do tego składu dołącza duet tęskno, czyli projekt wokalistki Joanny Longić oraz kompozytorki i pianistki Hani Rani. Ich debiutancki album zebrał znakomite recenzje na większości zestawień rocznych najlepszych płyt, a sam duet z miejsca zyskał status jednego z najciekawszych projektów polskiej sceny muzycznej.

Na placu Nowym w sercu krakowskiego Kazimierza w ramach tegorocznych Wianków stanie Scena Alternatywna o eksperymentalnym obliczu. Właśnie tam zagrają amerykanie z Enablers, czyli grupa, która wyróżnia się na rockowym firmamencie tym, że łączy spoken word, ciężkie brzmienia i dźwiękowe improwizacje. Na Wiankach zagrają tuż po premierze swojego najnowszego albumu „Zones”, którego premiera zaplanowana jest na 14 czerwca.

Na placu Nowym wystąpi także BNNT, bezkompromisowy duet tworzony przez artystę dźwiękowego Konrada Smoleńskiego, który gra na specjalnie skonstruowanej… bombie oraz perkusistę Daniela Szweda. Zespół, który swoją aktywność lokuje gdzieś pomiędzy muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem i działalnością wydawniczą, zasłynął m.in. „soundbombingiem”, czyli dźwiękowymi atakami przeprowadzanymi z platformy nagle pojawiającego się busa, konfrontującymi odbiorców z niespodziewaną treścią. Trzecim zespołem, który wystąpi na Scenie Alternatywnej będzie Laboratorium Pieśni. Ten trójmiejski kolektyw aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie i polskie, sięgając także po utwory gruzińskie, skandynawskie czy oksytańskie. Wśród uznanych artystów, z którymi współpracowały pieśniarki, znajdują się m.in. Kayah, Atanas Valkov czy L.U.C. Skład Sceny Alternatywnej domyka Resina. Jest to solowy projekt Karoliny Rec, kompozytorki i wiolonczelistki znanej ze współpracy z długą listą różnorodnych artystów: od Macieja Cieślaka przez Huberta Zemlera do Zamilskiej. Od 2016 roku podąża jednak własną artystyczną ścieżką, skupiając się na swoim solowym projekcie. Na Wiankach zagra tuż po premierze epki z remiksami jej nagrań, które wykonali m.in. Lotic, Ben Frost czy Ian William Craig.

Również na krakowskim Kazimierzu, ale w namiocie Festiwalu Kultury Żydowskiej, ulokowanym przy rogu ulic Józefa i Wąskiej, odbędzie się potańcówka inaugurująca tegoroczną edycję FKŻ. Zagra tam Mała Orkiestra Dancingowa, która prezentuje wczesny polski pop, bez nostalgii rekonstruując dźwięki ukryte pod szumem starej płyty. Dwunastoosobowy skład pod dyrekcją Noama Zylberberga wykonuje muzykę dwudziestolecia międzywojennego zgodnie z duchem tamtych czasów. Korzystając z oryginalnych nagrań, orkiestra przygotowuje aranżacje utworów w takiej postaci, w jakiej zostały skomponowane i wykonuje je, zachowując wierność stylowi.

Impreza już po raz szósty odbędzie się w formule nawiązującej do francuskiego wydarzenia „Fête de la Musique”. Krakowskie Wianki nie tylko prezentują muzykę w wielu zakątkach miasta, ale też po raz kolejny stawiają na różnorodność artystów – odzwierciedlającą aktualny stan polskiej sceny muzycznej.

Organizatorami Wianków – Święta Muzyki są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Informacje o artystach i scenach na stronie wianki.krakow.pl oraz na Facebooku: facebook.com/Wianki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie