Katarzyna Bonda – mistrzyni polskiego kryminału

Opened Book on a pile of old books, panorma, good copy space

Katarzyna Bonda to znana dziennikarka i scenarzystka, która pochodzi z Białorusi. Stworzyła kilka bestsellerowych kryminałów, które cały czas królują na listach najpopularniejszych powieści w ostatnim czasie. Co ciekawe, w 2015 roku pisarka sprzedała ok. 105 tysięcy egzemplarzy książki pt. „Okularnik”.

Kilka słów o pisarce

Pisarka zadebiutowała powieścią kryminalną „Sprawa Niny Frank” w roku 2007 – książkę nominowano do Nagrody Wielkiego Kalibru. Stanowi pierwszą część cyklu przygód Huberte Meyera, detektywa i profilera. Rok później autorka wydała książki „Polskie morderczynie” i „Zbrodnię niedoskonałą”, które stworzyła razem z komisarzem Bogdanem Lachem. 

Z wykształcenia Bonda jest dziennikarką, dawniej pracowała w gazetach „Wprost”, „Super Express”, „Newsweek”. Aktualnie dziennikarka współpracuje jako freelancerka z kilkoma tytułami prasowymi, cały czas zyskując uznanie wśród czytelników. Sięgnij po powieści Katarzyny Bondy i przekonaj się, że kryminalne wątki wciągną Cię na długie godziny. 

Powieści Katarzyny Bondy

Na szczególne uznanie zasługują dwa cykle autorki, z których niezwykle popularne są „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”. Obejmują one cztery książki, które dostarczają masę wrażeń:

  • „Pochłaniacz” – akcja powieści odbywa się zimową porą 1993 roku. W dziwnych okolicznościach ginie rodzeństwo, natomiast po siedmiu latach sprawą zajmuje się Sasza Załuska, która ma za zadanie dostarczyć dowody na to, że przed laty doszło do zbrodni. 
  • „Okularnik” – drugi tom cyklu, gdzie Sasza wraca do policji. Zajmuje się sprawą zaginięcia panny młodej na weselu i znalezienia kolejnych ludzkich szczątków w lesie. 
  • „Lampiony” – kolejna powieść, w której profilerka odkrywa tajemnice z własnej przeszłości. Musi stawić czoła podpalaczowi, a akcja toczy się w Łodzi. 
  • „Czerwony Pająk” – ostatni tom serii, w którym dochodzi do porwania córki Saszy Załuskiej. Prywatne śledztwo i niebezpieczeństwo to aspekty, z którymi mierzy się bohaterka. 

Książki Katarzyny Bondy wiążą się z różnorodnymi tematami. Jedno jest pewne – każda historia trzyma w napięciu już od samego początku. Zarówno cykl o Meyerze, jak i o Załuskiej szybko zyskał uznanie czytelników i podbił ich serca. Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po książki w takiej kolejności, w jakiej zostały wydane, aby poznać bohaterów każdego cyklu. To doskonałe lektury na długie wieczory, gdzie razem z bohaterami rozwiązujemy trudne zagadki i uczestniczymy w niebezpiecznych akcjach.

Zobacz także