Kolejny park kulturowy na mapie Krakowa. 140 hektarów czekają głównie zmiany wizualne i estetyczne

Od 1 września 2022 roku zaczynają obowiązywać zapisy uchwały w sprawie utworzenia parku kulturowego Kazimierz ze Stradomiem. Obszar o powierzchni ponad 140 hektarów czekają głównie zmiany estetyczne o wizualne.

Nowy park kulturowy, oprócz wskazanego w nazwie Kazimierza, będącego niegdyś autonomiczną jednostką osadniczą i Stradomia – dawnego przedmieścia Krakowa, obejmuje także część lewobrzeżnych Bulwarów Wiślanych. Od 1 września 2022 roku wszelkie nowe obiekty i elementy zagospodarowania przestrzeni (m.in. tablice i urządzenia reklamowe), które pojawią się na obszarze chronionym, będą musiały zachować zgodność z zapisami tego dokumentu. Z kolei w odniesieniu do obiektów i elementów już funkcjonujących na tym terenie, nowe regulacje i przepisy będą stosowane dopiero od 1 września 2023 r. Właściciele nieruchomości maja więc jeszcze rok na dostosowanie się do zapisów uchwały o Parku Krajobrazowym. Wprowadzenie nowych regulacji będzie miało znaczący wpływ m.in. na sposób prowadzenia działalności usługowej i handlowej oraz robót budowlanych, funkcjonowanie ogródków gastronomicznych, estetykę elewacji budynków oraz zasady umieszczania szyldów, tablic i urządzeń reklamowych (również na barkach), a także sposób organizacji przedsięwzięć plenerowych oraz prezentacji artystów ulicznych. Uchwała porządkuje ponadto kwestię prowadzenia przewozów osób meleksami i ogranicza godziny funkcjonowania ogródków gastronomicznych oraz foodtrucków.

Granice Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem

Granice Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem
Obraz 1 z 10

Granice Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem określa powyższa mapa (fot. załącznik do projektu uchwały RMK w sprawie Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem)

Kazimierz i Stradom znajdują się w obrębie obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wchodzą również w skład historycznego zespołu miasta, uznanego zarządzeniem Prezydenta Polski za pomnik historii. „Utworzenie na tym obszarze parku kulturowego jest więc dopełnieniem ochrony miejsca światowego dziedzictwa, a także rozwinięciem zapisów planów miejscowych oraz uzupełnieniem zapisów ochrony konserwatorskiej unikatowego układu urbanistycznego Kazimierza i Stradomia (wpisanego do rejestru zabytków w 1934 r.)” – podkreślają urzędnicy.

W Krakowie są już trzy parki kulturowe: Stare Miasto, Nowa Hutaz oraz Kazimierz ze Stradomiem.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie