Spółka marszałka kosztuje 1,5 mln złotych rocznie. Efektów na razie nie widać

Musisz przeczytać

Blisko 1,5 mln złotych to roczne koszty spółki Regionalne Centrum Administracyjne, która ma wybudować nowy Urząd Marszałkowski przy rondzie Grzegórzeckim. Od kilku lat inwestycja stoi w miejscu i nie wiadomo, kiedy ruszy budowa – nadal nie ma pieniędzy na ten cel.

Nowy Urząd Marszałkowski miał być najnowocześniejszym i najbardziej ekologicznym budynkiem administracji publicznej w Polsce. O jego budowie przy rondzie Grzegórzeckim w Krakowie mowa jest od kilku lat. I wciąż nie wiadomo, kiedy inwestycja ruszy. Kłopoty były jeszcze za rządów PO-PSL. Obecne władze województwa (PiS) też nie mają się czym pochwalić – efektów pracy specjalnej spółki nie widać.

Niby wszystko jest gotowe….

Dawid Gleń, rzecznik marszałka województwa małopolskiego, zapewnia, że jest już ostateczna decyzja co do budowy nowego Urzędu Marszałkowskiego przy rondzie Grzegórzeckim. – Projekt posiada kompletną dokumentację projektową z pozwoleniem na budowę oraz dokumentację przetargową – podkreśla. – Niestety są problemy z pozyskaniem środków kredytowych na inwestycję – przyznaje. A to oznacza, że inwestycja na razie nie ruszy z miejsca.

Tymczasem roczne koszty funkcjonowania spółki Regionalne Centrum Administracyjne, która ma wybudować nowy Urząd Marszałkowski, to blisko 1,5 mln złotych. Czy zajmowała się spółka RCA w ubiegłym roku?

Opracowała program funkcjonalno-użytkowy dla zmian projektowych i wdrożenia oszczędności, a także sporządziła aktualny biznesplan projektu. Koszty sporządzenia opracowań – oprócz wynagrodzeń pracowników uczestniczących w ich sporządzeniu – wyniosły ok. 145 tys. zł, jednak oszczędności przy realizacji inwestycji będą wielomilionowe. Pracownicy Spółki przygotowali kompletną dokumentację przetargową w oparciu o nowe przepisy prawa zamówień publicznych – wylicza rzecznik marszałka.

Koszty małe nie są

Podał nam też, ile kosztowało to podatników.
1) Koszty spółki w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosły łącznie 1 496 193,56 zł.
2) Koszty wynagrodzeń w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosły łącznie 897 487,07 zł,
w tym:
a) koszty wynagrodzeń zarządu 233 074,40 zł,
b) koszty wynagrodzeń pracowników 607 167,18 zł,
c) koszty wynagrodzeń rady nadzorczej 52 845,24 zł.

Jak wynika z danych o spółce zamieszczonych w internecie, zarząd jest jednoosobowy, w radzie nadzorczej zasiadają trzy osoby.

Kłopoty są od dawna

Kiedy blisko 10 lat temu powstała spółka RCA, jej szefem był prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, inne spółki marszałka województwa. Ale jeszcze za rządów PO-PSL powołano tam osobny zarząd i zaczęły rosnąć koszty jej działalności. Kiedy wydawało się, że wszystko jest już gotowe i można wyłonić firmę, która zbuduje obiekt, okazało się, że inwestycja nie ma gwarancji finansowych. Gdy PiS doszło do władzy pod koniec 2018 roku, pojawiły się pomysły, by w ogóle zrezygnować z tej inwestycji, ale spółki nie zlikwidowano i zdecydowano się na analizy, które mają przynieść obniżenie kosztów budowy. Samej budowy nie rozpoczęto i na razie nie zanosi się, by do tego doszło.

Grzegorz Skowron

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca