Kiedy warto udać się na badanie okulistyczne?

Profilaktyczne badanie wzroku powinno się wykonywać co 2 lata, a gdy ma się stwierdzoną wadę wzroku – przynajmniej raz do roku. O ile samo badanie ortoptyczne może wykonać ortoptysta, o tyle w przypadku występowania innych problemów ze wzrokiem, należy udać się na badanie do okulisty. W jakich sytuacjach warto je wykonać?

Jakie są wskazania do wykonania badania okulistycznego? 

W przypadku zauważalnego pogorszenia ostrości widzenia należy niezwłocznie udać się na badanie okulistyczne. Jeżeli występuje ciągłe łzawienie oczu, zaczerwienienie, ból czy dyskomfort, np. kłucie, palenie, pieczenie czy szczypanie, to jest to wskazanie do wizyty u specjalisty. Okulista w Krakowie pomoże także w przypadku nagłego, nasilającego się bólu czy obrzęku w obrębie narządu wzroku. Gdy występuje zamglone widzenie czy podwójne widzenie nie należy zwlekać z wizytą u lekarza okulisty. Na częstsze badania okulistyczne powinny decydować się nie tylko osoby ze stwierdzoną wadą wzroku, ale również te, u których stwierdzona została cukrzyca, choroby układu nerwowego, zapalenie tkanki łącznej, choroby reumatyczne.         

Jak wygląda badanie wzroku u okulisty? 

Badanie wzorku u okulisty odbywa się przy użyciu specjalistycznych narzędzi pomiarowych. Najpierw jednak okulista przeprowadza wywiad lekarski, pytając o zażywane leki, czy występujące niepokojące objawy, a także urazy w obrębie narządu wzroku zarówno aktualne, jak i przeszłe. Lekarz zapyta o choroby współistniejące, a także przebyte zabiegi czy operacje. Podstawowe badanie wzroku obejmuje ocenę oczodołów, powiek, wielkości i ruchomości gałek ocznych. Badanie okulistyczne dotyczy przedniego i tylnego odcinka oka. Lekarz dokonuje oceny ostrości widzenia i wady wzroku. Korzysta przy tym z tablic Stellena, a także refraktometrii, czyli komputerowego badania ostrości wzroku.    

Badanie przedniego i tylnego odcinka oka – co warto wiedzieć? 

Badanie przedniego odcinka oka obejmuje badanie rogówki, tęczówki, soczewki i ciała rzęskowego. Wykonuje się je przy użyciu biomikroskopu, czyli lampy szczelinowej. Tylny odcinek oka to ciało szkliste i siatkówka. Do zbadania tych części oka okulista wykorzystuje oftalmoskop, czyli wziernik okulistyczny. Okulista może wykonać badanie pola widzenia, dzięki któremu można wykryć schorzenia takiej jak jaskra, odklejenie siatkówki, a nawet guza przysadki mózgowej. Pacjent wodzi oczami za punktem świetlnym i musi powiedzieć, kiedy znika on z jego pola widzenia. W ten sposób okulista określa pole widzenia, a także nieprawidłowości występujące w obrębie siatkówki. W czasie badania okulistycznego lekarz wykorzystuje również tonometr, który pozwala określić ciśnienie wewnątrzgałkowe. Takie badanie umożliwia wykrycie jaskry jeszcze na wczesnym etapie, co może uchronić pacjenta obciążonego genetycznie przed utratą wzroku. 

Kiedy wykonywane jest USG gałki ocznej i na czym polega badanie? 

Lekarz okulista może wykonać również USG gałki ocznej. W przypadku zaćmy czy bielma rogówki w badaniu wnętrza gałki ocznej nie można wykorzystać lampy szczelinowej. W takim przypadku okulista wykonuje USG. Warto wiedzieć, że wskazaniem do wykonania USG gałki ocznej jest diagnostyka odwarstwienia siatkówki, guzów wewnątrzgałkowych, mętów w ciele szklistym, wylewów krwi do gałki ocznej. USG wykonuje się w przypadku stanów zapalnych, pourazowych czy krwotoków, a także w przebiegu operacji zaćmy. W czasie zabiegu pacjent ma zamknięte oczy i powinien mieć rozluźnione powieki. Lekarz smaruje je cienką warstwą żelu, po czym przykłada głowicę sondy USG i obserwuje obraz widoczny na monitorze. Wyniki badania otrzymuje się od razu po jego wykonaniu. Badanie USG gałki ocznej trwa od kilku do kilkunastu minut. Warto podkreślić, że jest to badanie bezbolesne i w przeciwieństwie do innych badań USG nie trzeba się do niego szczególnie przygotowywać. 

W przypadku wszelkich nieprawidłowości w obrębie narządu wzroku, warto jak najszybciej udać się do okulisty. Dzięki temu możliwe będzie szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego.                  

Najnowsze

Co w Krakowie