Kierowcy tracą jeden pas ruchu na moście Grunwaldzkim. Co najmniej do końca 2025 roku

Jeszcze w tym miesiącu na moście Grunwaldzkim zacznie obowiązywać nowa organizacja ruchu. Od strony Wawelu kierowcy będą mieli do dyspozycji jeden pas ruchu. To nie jedyne zmiany jakie czekają kierowców. W przyszłym roku ma sie zacząć remont generalny przeprawy. 

Zmiany – jak deklaruje urząd miasta – zostaną wprowadzę jeszcze w czerwcu. Będzie obowiązywało ograniczenie tonażu do 7,5 tony oraz wyłączenie z ruchu samochodowego skrajnego pasa jezdni, od strony Wawelu i przeznaczenia go pod ścieżkę rowerową. 

Dlaczego urzędnicy prowadzają takie zmiany? Wszystko przez to , że  most jest w coraz gorszym stanie, co wykazała ekspertyza przeprowadzona przez Politechnikę Krakowską na zlecenie ZDMK. Według naukowców most Grunwaldzki może bezpiecznie służyć mieszkańcom Krakowa do 2038 roku. Plan miasta zakłada wyremontowanie przeprawy w celu wydłużenia jej żywotności. Następnie most zostanie zburzony, a w jego miejsce powstanie nowy obiekt.

Jaka przyszłość Mostu Grunwaldzkiego? (ROZMOWA)

 

Aby jednak tak się stało i przeprawa posłużyła jeszcze kilkanaście lat, niezbędne jest wykonanie prac remontowych oraz wdrożenie nowej, stałej organizacji ruchu, która ją odciąży.

Pod koniec maja Zarząd Dróg Miasta Krakowa wybrał firmę, która opracuje projekt prac remontowych oraz pozyska niezbędne decyzje do jego wykonania. Zgodnie z umową, ma na to czas do marca przyszłego roku. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: 

Brakuje 230 tysięcy złotych na projekt remontu mostu Grunwaldzkiego

Dopiero po opracowaniu dokumentacji, ZDMK zaplanuje ogłoszenie przetarg na przeprowadzenie prac remontowych. Będzie to na przełomie II i III kwartału 2025 r. ZDMK szacuje, iż roboty remontowe będą trwały ok. 10 miesięcy. Jednak dokładny zakres koniecznych do wykonania prac będzie wynikał z projektu remontu, a w szczególności z przewidzianej do zastosowania przez wykonawców inwestycji technologii robót. Wybrana technologia będzie miała istotny wpływ na zakres ewentualnych utrudnień w ruchu. – Dopiero na tym etapie będzie można szczegółowo określić na jaki okres zostaną wprowadzone ograniczenia w ruchu na moście Grunwaldzkim.

Warto przypomnieć, że zmiany to powrót do sytuacji sprzed kilku lat. Wtedy kierowcy od strony Wawelu również mieli do dyspozycji jeden pas ruchu. Jeszcze w 2021 roku  organizacja ruchu na moście Grunwaldzkim uwzględniał drogi dla rowerów w dwóch kierunkach, tj. po obu stronach mostu.

Późniejsze analizy natężenia ruchu przeprowadzone przez urząd wykazały, że północna część mostu – kierunek od Wawelu – jest mniej wykorzystywana przez rowerzystów, w przeciwieństwie do części południowej (kierunek od hotelu Forum), gdzie ruch rowerowy jest o 50 proc. częstszy. We wrześniu 2021 roku przywrócono  dwa pasy dla ruchu samochodowego.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie