Kobiety protestowały przeciwko legalizacji przemocy domowej. „Moje prawa to nie bełkot”

Na Rynku Głównym pod Adasiem krakowianie protestowali przeciwko wypowiedzeniu przez Polskę konwencji stambulskiej. Według aktywistów oznaczałoby to legalizację przemocy domowej. Demonstranci mieli kolorowe flagi i transparenty. Z daleka można było usłyszeć bojowe okrzyki. 

Strajkujący mieli kolorowe transparenty, na których widniały hasła: „Moje prawa to nie bełkot”, „Żądamy ochrony przed tradycją”, „Walcz jak dziewczyna” czy „Wyłącz przemoc. Włącz myślenie”. Wśród protestujących znaleźli się przedstawiciele Razem, KOD-u oraz Platformy Obywatelskiej. Demonstranci krzyczeli „Konwencja – tak! Przemoc – nie!”. 

– Konwencja jest ważna, ponieważ jest kompleksowym i holistycznym dokumentem, mówiącym o profilaktyce, obronie ofiar, karaniu sprawców, ale i o współpracy. Jest ważna, ponieważ uznaje, że kobiety i dziewczynki są bardziej narażone na przemoc właśnie z tego powodu, że są kobietami i dziewczynkami. Nakazuje przyznanie państwom, które ją podpisały, że nie można usprawiedliwiać żadnej przemocy: psychicznej, fizycznej, seksualnej, ekonomicznej – mówi Natalia Kućma z Centrum Praw Kobiet w Krakowie.

Aktywistki zwracają uwagę, że co trzecia kobieta w Polsce doznaje przemocy fizycznej od partnera. Aż 30 proc. dzieci jest ofiarami przemocy domowej, a o wiele więcej najmłodszych jest jej świadkami. Rocznie przez przemoc domową umiera od 400 do 500 Polek. Centrum Praw Kobiet w Krakowie działa od marca i od tamtej pory zgłosiło się ponad 300 kobiet, które doświadczyły przemocy w domu. 

– Żadna kobieta nie jest winna temu, że jest bita. Są kobiety, które przychodzą i mówią: – „Zostałam zgwałcona i zdobyłam się na odwagę, żeby powiedzieć o tym. Natomiast na komendzie zapytano się mnie, w co byłam ubrana”. Przecież to nie bluzka i jeansy ją zgwałciły! Dlaczego sprawcy oraz osoby odpowiedzialne za ochronę ofiar zachowują się w ten sposób? Dlaczego w ten sposób myślą? Powody mogą być różne, natomiast myślenie da się zmienić, ulepszyć, udoskonalić i uwrażliwić. Konwencja właśnie nas do tego zobowiązuje – grzmi Kućma.

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie