Kolejna profesjonalna siłownia zewnętrzna już niedługo w Krakowie

Fani siłowni na świeżym powietrzu ucieszą się, że już niedługo w Krakowie stanie sześć kolejnych, nowoczesnych urządzeń do treningu siłowego. Nowa siłownia powstaje na osiedlu Oświecenia w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Oprócz profesjonalnych trenażerów mieszkańcy znajdą tam urządzenia do street workout, czyli ostatnio niezwykle popularnych ,,treningów ulicznych”, w których ćwiczenia opierają się na wykorzystaniu różnego rodzaju drążków, drabinek i słupków. Do całego kompleksu przewidziana została oczywiście odpowiednia nawierzchnia oraz, standardowo, ławeczki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe czy nasadzenia roślin.

Dlaczego nowe trenażery są wyjątkowe?
Zwykłe sprzęty do fitness, jakie spotykamy często w przestrzeni miejskiej, np. na osiedlowych skwerach czy przy placach zabaw, nie spełniają oczekiwań mieszkańców. Coraz częściej się słyszy, że trening na nich nie daje żadnych efektów, bo da się pracować tylko z ciężarem własnego ciała. Urządzenia, które mają zostać zamontowane w pobliżu szkoły na osiedlu Oświecenia, to sprzęt także dla profesjonalistów. Obciążenie może być regulowane w różnym zakresie, w zależności od urządzenia. Dzięki temu jakość treningu nie odbiega od tej znanej nam ze zwykłych siłowni, a jest całkowicie za darmo.

Jakie partie mięśni możemy ćwiczyć?
Każde z urządzeń pozwala na kształtowanie trochę innej grupy mięśni, a razem umożliwiają przeprowadzenie w pełni efektywnego treningu siłowego. W skład nowej siłowni wejdą:
1.Maszyna do przysiadów i łydek – to urządzenie szczególnie uwielbiane przez kobiety ze względu na możliwość rzeźbienia ud i pośladków;
2.,,Combolift” z regulowanym obciążeniem – jeden z najbardziej wszechstronnych sprzętów, który umożliwia kształtowanie przede wszystkim dolnych partii mięśni, ale także tych z obszaru pleców, ramion czy nóg;
3.Prasa w pozycji siedzącej – dzięki niej możliwa jest rozbudowa górnych partii ciała, zwłaszcza mięśni naramiennych i tricepsów;
4.Urządzenie do wyciskania na klatkę w pozycji siedzącej – jak sama nazwa wskazuje, kształtowaniu ulegają tu przede wszystkim mięśnie klatki piersiowej, ale trenażer pomaga tak naprawdę rzeźbić całą sylwetkę;
5.Drążek ze zmiennym obciążeniem – fenomenalnie wpływa na tricepsy i mięśnie w rejonie łokci;
6.Maszyna do wiosłowania na zewnątrz – pomaga kształtować m.in. mięsień najszerszy grzbietu, łopatkowy większy, naramienny, podkolanowy.

Jak ćwiczyć na atlasach treningowych?
Do każdego urządzenia, podobnie jak na zwykłych siłowniach, jest standardowo dołączona instrukcja wykonywania ćwiczeń. Atlasy treningowe są jednak dodatkowo wyposażone w naklejki z kodami QR, które wystarczy zeskanować telefonem, żeby otworzyć aplikację wirtualnego trenera, który przeprowadzi nas przez każdy etap treningu. Dzięki temu nawet początkujący nie powinni mieć problemu z poprawnym wykonywaniem ćwiczeń.

Nowoczesna siłownia na miarę współczesnych wyzwań
Jedną z obaw dotyczących korzystania z ogólnodostępnych siłowni w miejscach publicznych jest możliwość zachowania higieny. Jest to szczególnie istotne w związku z aktualną pandemią COVID-19. Podczas ćwiczeń kontakt z elementami trenażerów jest jednak ograniczony do minimum, ponieważ opieramy się o nie plecami, a uchwyty są łatwe do dezynfekcji.

Niewątpliwą zaletą jest umiejscowienie siłowni na świeżym powietrzu. Brak konieczności przebywania wraz z innymi osobami w niewielkiej, zamkniętej przestrzeni, tak jak to jest na tradycyjnej siłowni, niweluje ryzyko zakażeń i sprzyja dotlenieniu organizmu. Siłownia na otwartej przestrzeni nie powinna też zostać zamknięta, gdyby rząd ponownie zdecydował się wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu pewnych obiektów.

Zwykle nie chodzę na siłownię. Czy na tej znajdę coś dla siebie?
Oczywiście. Nie trzeba być siłaczem, żeby skorzystać z takich atlasów treningowych. Dzięki regulowanemu obciążeniu ćwiczyć będą mogły także osoby starsze czy początkujące o niezbyt dobrej kondycji fizycznej. Ogromną zaletą jest również fakt przystosowania niektórych urządzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Na pewno pomoże to w przeciwdziałaniu wykluczeniu niektórych grup społecznych.

Otwarta całodobowo siłownia… Czy to nie raj dla złodziei i wandali?
Akurat o to nie należy się martwić. Urządzenia byłoby naprawdę trudno ukraść, po pierwsze ze względu na ciężar, po drugie dlatego, że są stabilnie mocowane do podłoża. Ponadto, nie tak łatwo je uszkodzić. Regulowanie obciążenia odbywa się poprzez przesuwanie obleczonych gumą ciężarków na stalowych szynach. Taki zamknięty obieg uniemożliwia kradzież tych elementów, co powinno uspokoić osoby obawiające się aktów wandalizmu.

Jaka jest najlepsza inwestycja? W zdrowie mieszkańców!
Atrakcyjny kompleks sportowo-rekreacyjny bez wątpienia podniesie prestiż okolicy i szybko zdobędzie serca zarówno młodszych, jak i starszych krakowian. Urządzenia, które znajdą się na osiedlu Oświecenia zostały dostarczone przez firmę Active Line z Lublina. Wykonawcą inwestycji jest biuro architektoniczne Anna Becker „Signa Projekt”.

Aleksandra Puton

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie