Trzy starsze krakowianki ofiarami oszustw „na policjanta”

150 tysięcy złotych wyłudzili oszuści od trzech starszych krakowianek. Podawali się za policjantów, kobiety im zaufały i straciły swoje oszczędności. Policja, ta prawdziwa, po raz kolejny apeluje do seniorów o rozwagę i ostrzega przed oszustwami „na policjanta”.

„W ostatnich dniach, w Krakowie doszło do oszustw metodą „na policjanta”, których ofiarą padły trzy starsze kobiety. Niczego nie podejrzewając zaufały nieznanym rozmówcom i straciły swoje oszczędności” – informuje krakowska policja.

Do pierwszego z oszustw doszło 17 stycznia 2022 roku. Jego ofiarą padła 74-letnia mieszkanka Krakowa. Na telefon stacjonarny kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Przekonał seniorkę, że pieniądze znajdujące się na jej rachunku bankowym są zagrożone i wkrótce może je stracić, a jedynym sposobem na uratowanie oszczędności jest ich wypłata i pozostawienie we wskazanym miejscu, gdzie przyjdzie „funkcjonariusz Policji”. Niczego nie podejrzewając, 74-letnia kobieta posłuchała oszusta, wypłaciła swoje oszczędności z banku i pozostawiła je w koszu na śmieci nieopodal swojego miejsca zamieszkania. W ten sposób straciła prawie 46 tysięcy złotych.

Do kolejnych oszustw doszło w następnych dniach. Tym razem ofiarami padły mieszkanki Krakowa w wieku 92 i 69 lat. – Sposób działania oszusta w obu przypadkach był identyczny. Mężczyzna dzwoniąc na telefony stacjonarne seniorek przedstawiał się jako „inspektor Andrzej Kruk – policjant Centralnego Biura Śledczego Policji”. Pod pretekstem prowadzonego śledztwa wprowadził w błąd seniorki informując, że ich konta są zagrożone, ponieważ włamali się na nie nieznani sprawcy. Następnie powiadomił on kobiety, że aby zapobiec utracie pieniędzy, konieczne jest jak najszybsze ich wypłacenie z banku i przekazanie je „funkcjonariuszowi Policji”, który przyjdzie po nie do umówionego wcześniej telefonicznie miejsca – relacjonują krakowscy, prawdziwi policjanci. 92-latka straciła 39-tysięcy złotych, 69-latka straciła znacznie więcej. Oszuści widząc, że zdobyli jej zaufanie, namówili ją jeszcze do zaciągnięcia pożyczki gotówkowej w wysokości 50 tysięcy złotych, aby tzw. „akcja policyjna” mogła być bardziej skuteczna. W ten sposób oszuści wzbogacili się o dodatkowe 70 tysięcy złotych.

Po raz kolejny policja ostrzega i przypominam jak nie stać się ofiarą oszustwa!
·Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
·Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
·Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.
·Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
·Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
·Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!
·Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
·Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie