Kolejny pomysł na cmentarz dla zwierząt. Na obrzeżach miasta

Miłośnicy czworonogów i innych zwierząt domowych być może doczekają się w końcu miejsca, gdzie będą mogli pochować swoich pupili. W planie zagospodarowania przestrzennego dla obszaru ,,Ruszcza — Północ” powinien znaleźć się teren pod grzebowisko dla zwierząt i spalarnię ich zwłok. Teren pod cmentarz dla zwierząt znajduje się na obrzeżach miasta, nie ma do niego dojazdu – prowadzi do niego tylko droga gruntowa, a do najbliższego przystanku autobusowego jest ponad kilometr.

Nową lokalizację grzebowiska dla zwierząt wskazał prezydent Jacek Majchrowski w odpowiedzi na interpelację Małgorzaty Jantos. Radna od wielu lat zabiega o wyznaczenie terenu, gdzie można by stworzyć cmentarz dla psów, kotów i innych zwierząt domowych. Wskazywano już kilka lokalizacji, najnowsza to obrzeża Nowej Huty. Ale do otwarcie grzebowiska dla zwierząt jeszcze daleka droga.

Po pierwsze prezydent zaznacza, że w trakcie prac nad planem dla obszaru ,,Ruszcza — Północ” wstępna koncepcja, zakładająca powstanie grzebowiska dla zwierząt, może się zmienić. Po drugie grunty planowane pod cmentarz dla zwierząt są w użytkowaniu wieczystym podmiotów prywatnych. Dopiero po uchwaleniu planu będzie można je przejmować na cel określony w planie zagospodarowania, a potem przystąpić do budowy cmentarza. Wreszcie obszar, gdzie będą groby i pomniki zwierzaków, leży ok. 1,3 km od najbliższego przystanku autobusowego, a prowadza do niego tylko drogi gruntowe, więc konieczne będzie jeszcze wybudowanie drogi dojazdowej.

Są też dobre informacje. Podczas oględzin stwierdzono, że tereny spełniają warunki do lokalizowania cmentarza zgodnie z obowiązującymi wymaganiami środowiskowymi. Grzebowisko znajdzie się na wzniesieniu, w izolacji od zabudowań, na gruntach rolnych, z dala od zabudowy mieszkalnej, ujęć wody oraz zbiorników wodnych. Wskazywany teren nie podlega zalewom, a jego ukształtowanie umożliwia łatwy spływ wód deszczowych.

(GS)

7 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie