Kolejny sportowy sukces studentów AGH. Zajęli trzecie miejsce w prestiżowych zawodach w Monako

Musisz przeczytać

Zespół AGH Solar Boat Team to grupa studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Projekt powstał w 2016 roku, a jego pierwszym celem było wybudowanie łodzi napędzanej wyłącznie energią słoneczną oraz udział w najbardziej prestiżowych zawodach łodzi solarnych na świecie.

W tym roku już drugi rok z rzędu polska reprezentacja stanęła na trzecim miejscu podium tworząc czołówkę najlepszych łodzi solarnych na świecie. W zawodach brało udział łącznie 34 zespoły z 14 państw, a zespół AGH Solar Boat Team potwierdził konkurencyjność polskich rozwiązań w dziedzinie nowych technologii oraz energetyki odnawialnej na tle innych krajów Europy oraz całego świata.

W tym roku zawody Monaco Solar & Energy Boat Challenge odbywały się w dniach 02 – 06 lipca w Yacht Club de Monaco. To właśnie tam łódź „Baśka” miała szansę pokazać na co ją stać podczas trzech różnych konkurencji na otwartym morzu.

Pierwszą konkurencją zawodów była konkurencja Fleet Race. Polega ona na pokonaniu jak największej liczby okrążeń w czasie trzech godzin. Fleet Race odbywał się na otwartym morzu, więc zespoły musiały zmierzyć się z mocnymi falami. Podczas wyścigu doszło do uszkodzenia pokładu w wyniku zderzenia z falą. Zmusiło to sternika do powrotu do portu. Po szybkim przeglądzie zespół lądowy razem ze sternikiem podjęli decyzję o powrocie na wodę. Pomimo straconego czasu, Baśka wróciła na tor i nadgoniła straty uzyskując czwarte miejsce.

Kolejny dzień zawodów zaczął się konkurencją Slalom, w której duże znaczenie ma zwinność łodzi. O zwycięstwie decydował czas pokonania całej trasy. Po drobnej awarii technicznej przy pierwszym podejściu, udało się zapanować nad sytuacją i zająć trzecie miejsce w tej wymagającej kategorii.

O ostatecznym wyniku decydował Championship Race, podczas którego zespół walczył ze wszystkimi zespołami w systemie pucharowym. Zajęcie trzeciego miejsca w tej kategorii ostatecznie uplasowało zespół AGH Solar Boat Team na trzecim miejscu podium w klasyfikacji generalnej.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca