Kolejny użytek ekologiczny w Krakowie. Ruszają konsultacje

Musisz przeczytać

Jest szansa na kolejny użytek ekologiczny w Krakowie. Chodzi o Kamieniołom Libana najgłębsze i najrozleglejsze wyrobisko odkrywkowe w mieście. Od 27 stycznia do 18 lutego prowadzone będą konsultacje społeczne w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego dla tego obszaru.

W Kamieniołomie Libana występuje mozaika różnych siedlisk – w obrębie ścian skalnych i w niecce wyrobiska. W północnej części obszaru, wzdłuż urwiska ścian skalnych, występują niewielkie płaty muraw kserotermicznych, pozostałe brzegi wyrobiska porastają bogate gatunkowo zakrzewienia i drzewostany na siedliskach grądów, pośród których zachowały się niewielkie płaty muraw, zarośnięte w większości przez jeżyny (Rubus spp.) i nawłoć kanadyjską. Na skałach zaobserwujemy rośliny lubiące suszę, głównie niskie trawy jak np. kostrzewy. Zaobserwować można też liczne i płytkie oczka wodne z roślinnością wilgociolubną (szuwar, rdestnica, pałka szerokolistna), które są miejscem rozrodu licznych płazów oraz łatwych do dostrzeżenia latem różnych gatunków ważek. Na dnie kamieniołomu na różowo zakwita krwawnica pospolita.
W kamieniołomie występuje nieliczne gatunki chronione. W obrębie ścian skalnych gniazdują kawki i prawdopodobnie pustułki z kolei w zaroślach wierzbowych i w zadrzewieniach spotyka się głównie gatunki ptaków wróblowatych w szczególności pokrzewki, drozdowate i świstunki. Wśród licznych motyli najcenniejszym gatunkiem jest piękny, chroniony czerwończyk nieparek z rodziny modraszkowatych. Z gadów występuje tutaj jaszczurka zwinka i zaskroniec. Podnóża kamieniołomu porośnięte są zadrzewieniami o bogatym składzie gatunkowym.

Od 27 stycznia do 18 lutego prowadzone będą konsultacje społeczne w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego „Kamieniołom Libana”. W ramach konsultacji zaplanowano:
•spotkanie online dla mieszkańców – 3 lutego o godz. 16.00
•dyżur konsultacyjny telefoniczny w terminie 27-28 stycznia, w godz. 10.00-12.00 pod numerem telefonu 12 616 8884
•dyżur konsultacyjny stacjonarny w dniach 1-2 lutego, w godz. 16.00-17.00 w siedzibie Wydziału Kształtowania Środowiska – os. Zgody 2, pok. 411.
•możliwość wypełnienia formularza konsultacyjnego w czasie trwania konsultacji społecznych.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca