Jaki kolor skóry jest najlepszy?

To, co zazwyczaj interesuje kobiety, to przebieg procesu starzenia. Tutaj również odnajdziemy różnice związane z pochodzeniem etnicznym. Przede wszystkim zwracamy uwagę na inne symptomy starzenia, a co za tym idzie inne oczekiwania w ich spowalnianiu. W Europie, jako główną oznakę bezpowrotnie upływającego czasu uznajemy zmarszczki i bruzdy – pisze dr Izabela Załęska* dla KRKnews.

dr Izabela Załęska
dr Izabela Załęska

Światowe Dni Młodzieży były znakomitą okazją do zobrazowania naszej „inności” nie tylko w kwestii sposobu życia, zwyczajów czy zachowań, ale także naszego wyglądu. Kraków stał się „kolorowy” jak nigdy. Młodzi ludzie o różnym pochodzeniu etnicznym tworzyli jedność duchową, a jednak wyróżniała ich cudna fizyczna kolorystyka.

Warto posiąść wiedzę o kilku różnicach w budowie skóry, skłonnościach do określonych defektów, czy predyspozycjach do jednostek chorobowych uwarunkowanych właśnie pochodzeniem etnicznym.

Pochodzenie etniczne, bezpośrednio wpływa na strukturę, wygląd i zabarwienie naszej skóry. Oczywiście odwołując się do etniczności, bierzemy również pod uwagę wpływ kulturowy czy środowiskowy, a więc „rozpatrujemy skórę” w nieco szerszym  aspekcie. Nie jest to podział łatwy, ale jego stosowanie ułatwia zrozumienie funkcjonowania określonego typu skóry i odpowiednią jej pielęgnację.

Kolor naszej skóry uwarunkowany jest gęstością i zawartością melaniny. Melanina to barwnik produkowany przez melanocyty (wyspecjalizowane komórki skóry), który jest następnie przekazywany do komórek naszego naskórka, nadając mu określone zabarwienie. Co ciekawe, wszyscy mamy podobną liczbę melanocytów, ale ich zgrupowanie, intensywność pracy i specyficzne ułożenie, determinuje ostateczny kolor skóry.

Kolor naszej skóry, decyduje choćby o bezpiecznej ekspozycji na promieniowanie UV. Próby zmiany koloru w każdą stronę, w efekcie uszkadzają jej struktury, przyczyniając się do jej osłabienia i problemów pielęgnacyjnych. Zarówno opalanie czyli ekspozycja na promieniowanie UV, jak też próby rozjaśniania skóry, które wg przekonań  niektórych grup etnicznych mają uszlachetniać wygląd i potwierdzać status majątkowy, nigdy nie będą korzystne. Omawiając ekspozycję na promieniowanie UV warto podkreślić, że występowanie czerniaka (złośliwego nowotworu skóry) wywołanego głównie poprzez nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, najczęściej odnotowuje się u osób ze skórą białą. Skóra czarna ze względu na swoje zabarwienie, posiada naturalny filtr ochronny na poziomie 13, przy ochronie na poziomie 4, u osób rasy białej.

Kolejny fakt związany z kolorem naszej skóry, to występujące z wiekiem przebarwienia, które dotykają głównie osoby o skórze białej oraz te o pochodzeniu azjatyckim. Pozapalne zaburzenia pigmentacji dotyczą wszystkich grup etnicznych, ale te z kolei najczęściej odnotowywane są u osób pochodzących z Afryki oraz Azji. Melasma – specyficzne przebarwienie skóry, diagnozowana jest głównie u kobiet pochodzenia iberyjskiego.

Kolejnym aspektem wartym przeanalizowania, są podrażnienia, związane z różnymi szkodliwymi, alergicznymi i drażniącymi czynnikami, które na co dzień oddziaływują na naszą skórę. Naukowy dowiedli, że najbardziej odporna na te czynniki jest skóra czarna, a najmniej skóra biała, gdzie występuje największa liczba podrażnień. Warto też wspomnieć o trądziku pospolitym, który dotyka głównie młodych ludzi  bez względu na pochodzenie etniczne. Jednakowoż u osób rasy czarnej, ma on zazwyczaj intensywniejszy przebieg, stan zapalny jest silniejszy i pozostają po nim intensywniejsze przebarwienia skóry. Natomiast trądzik różowaty jest ściśle związany ze skórą białą i pochodzeniem celtyckim.

To, co zazwyczaj interesuje kobiety, to przebieg procesu starzenia. Tutaj również odnajdziemy różnice związane z pochodzeniem etnicznym. Przede wszystkim zwracamy uwagę na inne symptomy starzenia, a co za tym idzie inne oczekiwania w ich spowalnianiu. W Europie, jako główną oznakę bezpowrotnie upływającego czasu uznajemy zmarszczki i bruzdy. Dla kobiet pochodzących z Azji, głównym utrapieniem są zmiany pigmentacyjne skóry. Można więc stwierdzić, że starzejemy się inaczej. Osoby o skórze ciemnej, między innymi ze względu na jej kolor, wydają się dłużej zachowywać młodzieńczy wygląd. Naukowcy z Uniwersytetu Yale dowiedli, że po 65 roku życia skóra kobiet białych ma zasadniczo, bo prawie 2 razy  więcej zmarszczek w stosunku do kobiet afroamerykańskich.

dr Izabela Załęska
dr Izabela Załęska

Zapytano mnie dzisiaj: „Jaki kolor skóry, jest w takim razie najlepszy?” Moja odpowiedź jest następująca: Nie ma lepszego i gorszego koloru skóry. Są inne reakcje skóry, różnice w jej funkcjonowaniu, ale każda ma swoje walory i wady. W kontekście różnego wyglądu skóry, względy estetyczne oraz nasze gusty i preferencje, uzasadniają następujące stwierdzenie: piękno niejedno ma imię.

dr Izabela Załęska

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki.  Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com

Najnowsze

Co w Krakowie