Koniec bazaru w „Świcie”. Wraca kino!

Nowa Huta będzie miała wreszcie własne kino. Budynek dawnego Świtu zmieni się nie do poznania. Oprócz kameralnej i nowoczesnej sali kinowej, doczekamy się też nowej odsłony kultowej Kawiarni Filmowej.

{Po publikacji artykułu /Koniec bazaru w „Świcie”! Wraca kino!/ otrzymaliśmy wiadomość od Kina Studyjnego Sfinks z żądaniem sprostowania nieprawdziwej informacji. W Nowej Hucie jest kino – Kino Studyjne Sfinks. Działa nieprzerwanie od 1959 roku na os. Górali 5. Redakcja KRKnews przeprasza za wprowadzenie czytelników w błąd.http://www.kinosfinks.pl}

Przez blisko 50 lat, zanim salę kinową zamieniono w sklep wielkopowierzchniowy, Świt był jednym z ulubionych miejsc nowohucian. Na początku XXI wieku kultowe miejsce zamieniono w bazar handlowy, który straszył odpadającym tynkiem i brzydkimi szyldami. W 2012 roku miało wrócić kino. Zrobiono remont za 7 milionów i… zamiast kina powstała kawiarnia filmowa, która ulokowała się w małym pomieszczeniu na I piętrze, wyświetlając od czasu do czasu stare filmy.

Mimo petycji wielu środowisk aktywistów, kolejne zarządy Apollo Film (zarządza Świtem) były głuche na pomysły przywrócenia kina z prawdziwego zdarzenia. Zwyciężyła komercja. Kawiarnia z czasem tylko z nazwy pozostała Filmowa, a duży ekran na ścianie zwykle był martwy. Klienci zajmującej największą, oprócz supermarketu, powierzchnię siłowni wpadali tu głównie, by się posilić i zaspokoić pragnienie, a nie oglądać filmy.

Pandemia spowodowała, że najemcy Świtu, których działalność została ograniczona, stali się niewypłacalni i zaczęli zamykać swoje biznesy. Jak się jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy w Państwowym Instytucie Sztuki Filmowej, obecny zarząd Apollo Film otrzymał dotację na przywrócenie w Świcie kina. Ma powstać sala na około 50 miejsc z nowoczesnym ekranem i nagłośnieniem. Atutem tego miejsca będą też fotele, które mają być w najwyższym standardzie.

Dotarliśmy także do planów przebudowy Kawiarni Filmowej, która przestanie być substytutem sali kinowej. Zostanie poszerzone menu i oprócz kawy oraz herbaty będzie tu można dobrze zjeść. Zniknie siłownia. Powstanie elegancka sala gastronomiczna, gdzie będzie można przyjemnie spędzić czas przed i po seansie.

– Jedno co możemy zdradzić to to, że na pewno wraca kino. Już niedługo pojawi się na Świcie szyld, który blisko 20 lat temu zniknął z fasady – zdradza Anna Cielusek z Apollo Film.

Przeciwni powrotowi kina są niektórzy najemcy, którzy przez lata zadomowili się w Świcie. Niektórzy chcąc zachować obecny charakter miejsca, do którego przyzwyczaili część klientów, i rozpoczęli przeciwko zmianom akcje w mediach społecznościowych. Na profilu Filmowa Café – Świt pojawił się wpis, z którego wynika, że Apollo Film wypowiedział jej umowę bez podania przyczyn. 

– Najemca nie zaprzestaje działalności, gdyż dalej, według naszej wiedzy, będzie funkcjonować w Teatrze Ludowym – komentuje Anna Cielusek z Apollo Film – Nazwa Filmowa Café oraz sprzęt i wystrój kawiarni jest naszą własnością. Chcemy by nowohucianie mieli kino z prawdziwego zdarzenia, a nie jego namiastkę w postaci niskiej jakości projekcji na ścianie kawiarni w kawiarnianym gwarze – dodaje.

Część najemców otrzymała od władz województwa małopolskiego nadzorującego Apollo Film propozycję kontynuowania działalności na preferencyjnych warunkach w innych budynkach na terenie Nowej Huty. Apollo Film poinformował, że z uwagi na trudną sytuację, najemcy dostali też wakacje czynszowe.

(KK)

SPROSTOWANIE:

Pu publikacji artykułu /Koniec bazaru w „Świcie”! Wraca kino!/ otrzymaliśmy sprostowanie od ośrodka promocji zdrowia Active Niuton, który prowadził siłownię w budynku kina „Świt”. „W treści artykułu zostały zawarte informacje niezgodne z prawdą, a także deprecjonujące naszą działalność. Nigdy nie były zgłaszane żadne skargi na prowadzoną tam działalność” – czytamy w przekazanym nam sprostowaniu.

Redakcja przeprasza za użycie takich sformułowań i informuje, że zostały one wykreślone z publikacji.

Redakcja KRKnews

Zobacz także