Koniec z przeszczepami nerek w Szpitalu Jana Pawła II

Krakowski Szpital Jana Pawła II nie będzie wykonywał przeszczepów nerek – poinformowały Fakty TVN. Decyzja zaskoczyła pacjentów i pracowników zajmujących się transplantacją nerek. Przeszczepy nerek w Krakowie będzie wykonywał tylko Szpital Uniwersytecki.

O zakończeniu programu przeszczepiania nerek dyrekcja Szpitala Jana Pawła II poinformowała „Poltransplant” – Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji. To państwowa jednostka odpowiedzialna za realizację programu transplantacji. Decyzja dyrekcji Szpitala Jana Pawła II oznacza koniec przeszczepów nerek i brak możliwości kwalifikowania do przeszczepów w tej placówce. Większość pacjentów zostanie przeniesiona do Szpitala Uniwersyteckiego.

Dyrekcja Szpitala Jana Pawła II nie podała żadnych powodów zakończenia programu przeszczepiania nerek. Jak podały Fakty TVN, nieoficjalna przyczyna to nieopłacalność utrzymywania dwóch ośrodków w Krakowie. Przedstawiciele szpitala kończącego przeszczepy zapewnili jedynie, że program transplantacji nerek nie jest zagrożony.

„Dyrekcja Szpitala im. Jana Pawła II postanowiła pozbyć się swojej perły w koronie – programu przeszczepiania nerek, który funkcjonował w tym szpitalu z dużym powodzeniem od sześciu lat” – słyszymy w materiale Marka Nowickiego z TVN. O zaskoczeniu mówi Bogdan Niekowal, chirurg, transplantolog ze Szpitala Jana Pawła II. Twierdzi, że nie było żadnej informacji w tej sprawie, nie było też przyczyn do podjęcia decyzji o zamknięciu ośrodka przeszczepiania nerek. – My nie wiemy, o co chodzi. Została nam przedstawiona tylko decyzja. I tyle wiemy – odpowiada dr Maciej Kowalewski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej na pytanie „ale o co chodzi?”

– Mam kontakt z innymi pacjentami i wszyscy są przerażeni tą sytuacją i brakiem informacji, co się będzie działo – mówi z kolei Marcin Trzebicki, jeden z ok. 250 pacjentów po przeszczepie nerki, którymi do tej pory opiekował się Szpital Jana Pawła II. Teraz już nie będzie prowadził takiej opieki.

Przez sześć lat w Szpitalu Jana Pawła II przeszczepiono nerki ponad 200 osobom. Pod koniec ubiegłego roku placówka uzyskała zgodę na transplantacje od żywych dawców. I pierwsza taka operacja została przeprowadzona zaledwie dwa tygodnie temu…

GS

Najnowsze

Co w Krakowie