Koniec ze szpeceniem salonów Krakowa! Za 4 tys. zł pozbyli się szkaradztwa

Naprawiona ulica na Ruczaju, atrakcja dla mieszkańców centrum i przegonienie paskudztw z Rynku Podgórskiego – oto pierwsze owoce Budżetu Obywatelskiego 2018.

Jeszcze nie wystartowało głosowanie w tegorocznym Budżecie Obywatelskim (planowane jest w dniach 28 września – 7 października), a mieszkańcy Krakowa już mogą podziwiać efekty głosów oddanych w zeszłym roku. Choć inwestycje do tych największych nie należą, to mają wielki wpływ na codziennie życie części krakowian.

Podgórzanie powiedzieli: „dość!”

Mieszkańcy Podgórza niemal codziennie mijali na rynku tablice reklamowe, paskudnie oklejane mniej lub bardziej ciekawymi informacjami. W końcu jednak powiedzieli „dość!” i zgłosili zadanie w Budżecie Obywatelskim.

„Projekt przewiduje zmianę przeznaczenie dwóch dużych szpecących przestrzeń tablic reklamowych. Obecnie służą do niekontrolowanego, bezpłatnego wieszania różnorodnych plakatów i informacji komercyjnych. Wstyd, że w centrum Starego Podgórza stoi coś takiego. Podgórzanie mogą to naprawić!” – napisano w projekcie.

Zadanie wyceniono na 4,3 tys. i po jego przegłosowaniu machina ruszyła: oczyszczono tablice, pozyskano piękne zdjęcia i dziś tablice prezentują się tak:

 

Poszukiwanie złotej rybki

Z pomocą pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego postanowiono poprawić też estetykę w samym centrum Krakowa, a dokładniej – zarybić staw na plantach od ul. Basztowej.

„Mieszkańcy Krakowa mają mało kontaktu z naturą, ograniczają się głównie do przemierzania Plant w drodze do pracy czy szkoły lub na odwrót. A dlaczego się nie zatrzymać? Zarybiony staw byłby doskonałą okazją, by chociaż chwilę obcować z przyrodą, co może stałoby się codziennością? Mogliby tu przychodzić dziadkowie z wnukami, matki z dziećmi. Sam pamiętam z jakim entuzjazmem stawałem na mostku i oglądałem pływające tam ryby. Wspomnienia pozostały do dzisiaj” – napisał w projekcie wnioskodawca, a jego zdanie podzielili mieszkańcy Krakowa.

Dzięki temu dziś mały zbiornik wodny zamienił się w zarybioną sadzawkę, na wzór wielu europejskich miast.

„Na przekór smogowi niech miasto żyje, niech każdy ma szansę znalezienia swojej „złotej rybki” w krakowskim stawie […]” – czytamy w projekcie.

Droga równa jak stół

Co roku jednymi z najważniejszych projektów w Budżecie Obywatelskim są te, dotyczące infrastruktury. Czasem jest to remont całej ulicy, czasem zaledwie kilku dziur. Z kolei użytkownikom ulicy Gronostajowej zależało na wykonaniu nakładki asfaltowej na odcinku ok. 170m.

W tej sytuacji Budżet Obywatelski zadziałał niczym złota rybka z sadzawki na plantach. Zadanie zostało zrealizowane za ok. 99 tys. zł i dziś mieszkańcy Ruczaju mogą cieszyć się ulicą równą jak stół bilardowy.

To tylko 3 ze 120 projektów, które w ubiegłym roku zakwalifikowały się do zrealizowania. Z kolei w tym roku zgłoszono rekordową liczbę 949 zadań, obecnie trwa ich ocena formalno-prawna.

Najnowsze

Co w Krakowie