Koniec zgody Lechii i Wisły. Rozłam kibiców?

Wisła Kraków i Lechia Gdańsk nie są już bratnimi klubami. Stowarzyszenie kibiców Lechii Gdańsk poinformowało, że w związku z działaniami „osób decyzyjnych z Krakowa” nie ma możliwości kontynuowania „zgody”, która rozpoczęła się już na początku lat 70-tych. Na „decyzyjnych” z Wisły Kraków posypały się gromy ze strony… kibiców Białej Gwiazdy.

W związku z ruchami grupy decyzyjnej kibiców Wisły Kraków, które są nie do zaakceptowania przez kibiców Lechii Gdańsk, z dniem dzisiejszym zostaje zakończona zgoda z kibicami z Krakowa.” – czytamy w oświadczeniu kibiców Lechii Gdańsk.

Kibice nie zostawiają na "decyzyjnych" suchej nitki
Kibice nie zostawiają na „decyzyjnych” suchej nitki

Na zakończenie wieloletniej zgody niemal natychmiast zareagowali kibice Wisły Kraków, którzy nie zgadzają się z działaniami „osób decyzyjnych” Stowarzyszenia Kibiców Wisły Kraków. Wśród zarzutów, najczęściej pojawia się chęć rozszerzenia nielegalnej działalności, prowadzonej przez część kiboli.

– Decyzyjni mają na celu zwiększenie zasięgu dostarczania narkotyków, co za tym idzie więcej hajsu na narkotyki dla nich – pisze Kacper, jeden z kibiców Wisły Kraków.  – Prawda jest taka że kilka osób zdecydowało za tysiące 🙂 Gratuluję głupoty, bo ważniejsze jest robienie hajsu na dragach – dodaje Łukasz.

Odpowiedź „decyzyjnych”

Na oświadczenie kibiców z Gdańska odpowiedzieli również przedstawiciele SKWK:

„Pomimo doniesień z Gdańska informujemy, że barwy Lechii Gdańsk nadal są akceptowane na naszym stadionie, a kibice Lechii szanowani w Krakowie.” – piszą Grupy decyzyjne Wisły Kraków.

Obie strony nie podały oficjalnych powodów zerwania „zgody” przez kibiców Lechii Gdańsk. W środowisku kibicowskim od kilku dni głośno mówi się o „układzie” kibiców Wisły Kraków i Ruchu Chorzów.

– Zgody zaczynają się zazwyczaj od układu, czyli wzajemnego wspierania się w przypadku ustawek i wyjazdów. Kolejnym krokiem jest właśnie zgoda – tłumaczy nam jeden z kibiców Wisły Kraków, który prosi jednak o zachowanie anonimowości.

Układ (nie)zgody

Zawarcie „układu” nie spodobało się dużej części kibiców Wisły Kraków. Na licznych profilach społecznościowych pojawiły się oświadczenia krytykujące postępowanie „Grup decyzyjnych”. – Życzę Wam żeby żadne „grupy decyzyjne” (w przypadku SKWK tajemnicą poliszynela jest, co to za grupy, m.in. koleś przez którego najmocniejsza Wisła w historii nie zagrała w Lidze Mistrzów), nie wybierały Wam znajomych. – czytamy na profilu Patriotycznego Stowarzyszenia Kibiców Wisły Kraków. – Trochę śmieszne, trochę straszne, trochę żałosne – dodają przedstawiciele stowarzyszenia.

wisła1
Szykuje się protest w szeregach Wisły Kraków

Na profilu „Myślisz Kraków mówisz Wisła i nic tego nie zmieni” pojawił się również apel do wszystkich „Wiślackich Stron” oraz kibiców, którzy nie zgadzają się z decyzją SKWK. Pozostałe grupy kibicowskie planują bowiem zorganizowanie protestu i tym samym sprzeciwienie się układowi z kibolami Ruchu Chorzów i tym samym zerwanie „zgody” z Lechią Gdańsk.

Wielu kibiców wskazuje na jeszcze jeden problem, który może wpłynąć na wydarzenia i nastroje w trakcie zbliżającego się sezonu T-Mobile Ekstraklasy. Nie od dziś wiadomo bowiem, że oprócz Wisły Kraków, „zgodę” z kibicami Lechii Gdańsk mieli również fani Śląska Wrocław, który przyjaźni się również z reprezentantami Białej Gwiazdy. Z kolei Ruch Chorzów, z którym „grupy decyzyjne” zawarły „układ”, mówią delikatnie – nie przepada za fanami z Gdańska i Wrocławia.

– Ciekawe co zrobi teraz Śląsk, wiecie co zrobi? Stanie za Lechią Gdańsk, czyli tam gdzie ja. Mam gdzieś interesy kilku niby decyzyjnych – pisze na jednym z profili zrzeszającym kibiców Wisły Kraków Tomek.

Układ pod lupą policji

Decyzje i działania podejmowane przez kibiców są również pod lupą małopolskiej policji. – Monitorujemy wszystko, co się dzieje na scenie kibicowskiej, bo to jedna z naszych metod rozpoznania i infiltracji środowiska pseudokibiców. Często jest tak, że taki wywiad pozwala na udaremnienie „ustawki” czy zrozumienie tego, co się dzieje na stadionie – mówi anonimowo jeden z policjantów z Wydziału Do Spraw Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców. – Na tę chwilę nie wiadomo, jak wpłynie to na zachowanie kibiców, ale zawsze takie wydarzenia muszą wzbudzać w nas dodatkową czujność szczególnie podczas spotkań dwóch do tej pory bratnich, ale teraz wrogich klubów. – dodaje funkcjonariusz małopolskiej policji.

Warto zaznaczyć, że Wisła Kraków spotka się z Lechią Gdańsk już w 3. kolejce T-Mobile Ekstraklasy. Dla Wiślaków będzie to mecz na wyjeździe.

 fot. Adam Koprowski

Zobacz także