Konsulat Rosji przy ulicy Obrońców Ukrainy 2022 roku i placu Wolnej Ukrainy?

Komitet Obrony Demokracji zbiera podpisy pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy Biskupiej na ulicę Obrońców Ukrainy 2022 roku. Szybciej Rada Miasta zajmie się projektem zgłoszonym przez grupę radnych, którzy chcą plac Biskupi nazwać placem Wolnej Ukrainy. Obie inicjatywy mają zagrać na nosie Rosji, której konsulat znajduje się przy ul. Biskupiej i placu Biskupim w Krakowie.

Zarząd Regionu Małopolskie KOD podjął decyzję o wystąpieniu do Rady Miasta Krakowa z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą – o zmianę nazwy ul. Biskupiej na ul. Obrońców Ukrainy 2022 roku. – Ukraińcy z ogromnym poświęceniem walczą w obronie swojej ojczyzny oraz całej Europy. Kraków powinien odpowiednio uczcić ten wysiłek wojenny tak bliskiego nam narodu. Na ul. Biskupiej odbywają się manifestacje poparcia dla Ukrainy (oraz znajduje się przy niej konsulat Federacji Rosyjskiej), dlatego uważamy, że jest to właściwe miejsce, by okazać szacunek krakowian dla ukraińskich bohaterek i bohaterów” – podkreślają działacze KOD.

Pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą musi się podpisać co najmniej 300 mieszkańców miasta. Podpisy na liście poparcia będą zbierane w tym tygodniu w biurze KOD (ul. Kościuszki 74/13) – codziennie w godz. 16-19. Jeśli ktoś chciałby się włączyć w zbieranie podpisów, może wydrukować listę poparcia i wypełnioną dostarczyć do biura w godzinach otwarcia. Lista i treść uchwały są dostępne na stronie https://kodmalopolska.pl/ulica-obroncow-ukrainy/

Już na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa (16 marca 2022), może być przyjęta podobna uchwała, ale dotycząca zmiany nazwy placu Biskupiego. Grupa radnych chce, by był to plac Wolnej Ukrainy. „W obecnej sytuacji ważne są też gesty i symbole. Naród ukraiński toczy heroiczną walkę z rosyjskim agresorem, którego konsulat znajduje się na ulicy Biskupiej 7 w pobliżu placu, który obecnie nie ma nazwy” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. Radni podkreślają, że nadanie nazwy Plac Wolnej Ukrainy nie wpłynie na nazwę Plac Biskupi, bo to nazwa nieoficjalna, której nie ma na mapach.

Zmian nazwy placu Biskupie to tylko symboliczny gest solidarności z Ukrainą i sprzeciw wobec agresji Rosji. Zmiana nazwy ulicy Biskupiej miałaby tez konsekwencje praktyczne – zmieniłby się adres konsulatu rosyjskiego – zamiast ulicy Biskupiej 7 byłaby ulica Obrońców Ukrainy 2022 roku nr 7.

(GS)

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie