Konsultacje w sprawie pomnika Żołnierzy Armii Krajowej muszą poczekać

Musisz przeczytać

Nie będzie „Panelu obywatelskiego na temat form i miejsca uczczenia pamięci Żołnierzy Armii Krajowej”. Miasto nie podpisze umowy z firmą, która złożyła najlepszą ofertę w konkursie na organizatora tego panelu. Konsultacje dotyczące pomnika Żołnierzy Armii Krajowej zostały odwołane z powodu epidemii koronawirusa.

Na początku tego roku Urząd Miasta ogłosił konkurs na organizatora „Panelu obywatelskiego na temat form i miejsca uczczenia pamięci Żołnierzy Armii Krajowej”. Urzędnicy oczekiwali zorganizowania co najmniej 3 otwartych spotkań z udziałem co najmniej 60 panelistów i ekspertów. Chcieli też, by organizator panelu zachęcił mieszkańców do udziału w takich konsultacjach. A efektem końcowym miał być raport z rekomendacjami co do formy i miejsca uczczenia pamięci Armii Krajowej. Sam panel i związane z nim wydarzenia lub konsultacje miały się odbywać od 1 kwietnia do 30 czerwca 2020.

I prezydent Jacek Majchrowski właśnie podpisał zarządzenie, na mocy którego wyniki konkursu na organizatora panelu nie będą zatwierdzone. A jedna z trzech ofert została oceniona pozytywnie. Powód? Trwająca epidemia koronawirusa. Decyzja o rezygnacji z przeprowadzenia Szerokie konsultacje dotyczące pomnika Armii Krajowej i jego lokalizacji będą musiały poczekać.

Dyskusja trwa 10 lat

Od podjęcia uchwały Rady Miasta Krakowa o powstaniu pomnika AK mija już 10 lat. Kilka lat temu na Bulwarze Czerwieńskim u podnóża Wawelu wmurowano nawet kamień węgielny pod „Wstęgę Pamięci”. Tak nazwano monument autorstwa Alexandra Smagi, wybrany w konkursie na projekt pomnika AK). Dwa przetargi, które w 2018 roku miały wyłonić wykonawcę, zakończyły się fiaskiem. Na pierwszy nikt się nie zgłosił, w drugim dwie oferty przekraczały przewidywany limit wydatków (1,4 mln zł).

I wtedy zaczęły się pojawiać głosy kwestionujące lokalizację i formę pomnika AK. A przeprowadzone w ubiegłym roku konsultacje pokazały, że wprawdzie większość uczestników opowiedziała się za budową pomnika AK, ale większość była też przeciwko lokalizacji pod Wawelem i w formie Wstęgi Pamięci. Trudno jednak te konsultacje uznać za miarodajne, bo wpłynęło w sumie ok. 300 opinii.

Kolejnym krokiem w debacie o formie i miejscu uczczenia pamięci żołnierzy AK miał być właśnie panel obywatelski, który się nie odbędzie.

GS

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca