Kontrole maseczek w autobusach MPK. Bo skarżą się pasażerowie

Wsiadasz do autobusu bez maseczki? Uważaj! Właśnie ruszają kontrole, które na liniach aglomeracyjnych będą przeprowadzać inspektorzy ruchu MPK i policjanci.

„Kontrole będą prowadzone przez cały dzień. Są one odpowiedzią na wiele apeli pasażerów, którzy wybierając podróż komunikacją miejską, obserwują brak maseczek u niektórych współpasażerów. Zwracają także uwagę, że część z osób nie reaguje na prośby o zakrycie ust i nosa, całkowicie lekceważąc zagrożenie związane z pandemią koronawirusa” – informuje Urząd Miasta Krakowa.

O 16 do 22 września (z wyłączeniem weekendu) inspektorzy ruchu MPK wspólnie z policjantami będą prowadzić kontrole na wybranych liniach aglomeracyjnych i sprawdzać, czy pasażerowie tych linii stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa. – Będzie to możliwe dzięki podpisanemu w czerwcu porozumieniu o współpracy między MPK SA w Krakowie i Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie – zwracają uwagę urzędnicy.

Podobne działania były już prowadzone w granicach miasta Krakowa zarówno w tramwajach jak i autobusach. W okresie pięciu tygodni trwania tej akcji przeprowadzono 623 kontrole.

O obowiązku zakrywania ust i nosa przypominają głosowe komunikaty, informacje zamieszczane na monitorach w pojazdach, a w tramwajach, gdzie tych monitorów nie ma specjalne naklejki umieszczone obok drzwi. Jednak nie wszyscy pasażerowie stosują się do zaleceń.

Darmowa komunikacja. Kiedy?

Kontrole wywiązywania się z obowiązku zakrywania ust i nosa w autobusach miejskich prowadzone będą w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który potrwa od 16 do 22 września. Ostatniego dnia (wtorek, 22 września) komunikacja miejska w strefach I i II oraz komunikacja nocna będzie bezpłatna dla wszystkich osób.

Nie blokuj torowisk!

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będą także prowadzone wspólne patrole inspektorów ruchu MPK oraz straży miejskiej na ulicach, m.in. na ul. Długiej, gdzie najczęściej dochodzi do blokowania torowisk.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie