Kopciuchy podymią w Małopolsce o rok dłużej. Jest projekt uchwały sejmiku

Musisz przeczytać

Zarząd Województwa Małopolskiego przygotował projekt uchwały sejmiku przedłużający o rok czas na wymianę kopciuchów. Bezklasowe piece węglowe trzeba będzie wymienić do końca 2023 roku. Obecnie obowiązująca uchwała antysmogowa dla Małopolski nakazuje likwidację wszystkich kopciuchów do końca tego roku.

Już od kilku miesięcy trwają przymiarki do zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Część samorządów postulowało, by termin na likwidację wydłużyć o dwa lata, były też wnioski o 4-letnią karencję na piece bezklasowe. Zarząd Województwa zdecydował się na przesunięcie terminu jedynie o rok. Oczywiście wielu jest przeciwników jakichkolwiek zmian, oni chcą utrzymania zapisów o likwidacji wszystkich kopciuchów w Małopolsce do końca tego roku.

„Zarząd Województwa Małopolskiego z uwagą wsłuchuje się w coraz liczniejsze głosy samorządów, organizacji społecznych oraz mieszkańców Małopolski, wyrażających niepokój w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie przepisów o wymianie tzw. kotłów bezklasowych. Niepokój ten wynika z trudnej sytuacji na światowych rynkach energetycznych, wywołanej wojną na Ukrainie. Zdajemy sobie sprawę, że w obecnych warunkach, zapewnienie ludziom możliwości ogrzania własnych domów i mieszkań w nadchodzącym okresie grzewczym, jest sprawą niezwykle ważną. Dlatego, kierując się odpowiedzialnością i dobrem wspólnym, chcąc działać w porozumieniu z mieszkańcami Regionu, Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o skierowaniu do konsultacji społecznych projektu uchwały o przesunięciu terminu obowiązywania okresu przejściowego dla obowiązku modernizacji kotłów bezklasowych o jeden rok”.

To treść komunikatu informującego o skierowaniu do konsultacji społecznych projektu zmian w uchwale antysmogowej dla małopolski. Uwagi i wnioski do projektu uchwały można składać w terminie do 23 sierpnia 2022 r. poprzez formularz dostępny pod adresem: www.powietrze.malopolska.pl/konsultacje, pisemnie na adres: Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30 017 Kraków lub ustnie do protokołu w Departamencie Środowiska UMWM.
To oznacza, że uchwała antysmogowa może być złagodzona już na pierwszej powakacyjnej sesji sejmiku, pod koniec sierpnia.

Taki sposób liberalizacji przepisów antysmogowych może budzić wątpliwości. W pierwszej kolejności należałoby bowiem zmienić zapisy programu ochrony powierza dla województwa małopolskiego, a dopiero potem samą uchwałę antysmogową. Ale utrzymanie tej kolejności i przeprowadzenie wymaganych konsultacji zajęłoby tyle czasu, że zmian nie udałoby się uchwalić w tym roku. A to w grudniu mija termin likwidacji wszystkich kopciuchów.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

4 KOMENTARZE

4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca