Koronawirus. Jest plan odmrażania gospodarki. Kiedy wrócimy do normalności?

Fot. premier.gov.pl

W ciągu kilku dni, może w weekend, może w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić plan odmrażania gospodarki. Nie należy się jednak spodziewać decyzji o szybkim powrocie do normalności. Pierwsze poluzowanie obostrzeń i to niewielkie możliwe będzie najwcześniej w grudniu. Plan rozpisany jest do stycznia przyszłego roku. Na razie…

Wszystko wskazuje na to, że piątkowa konferencja szefa rządu nie przyniesie sensacji. Nie będzie szybkiego poluzowania obostrzeń. Nadal nie wiadomo, czy sklepy meblowe będą mogły zostać otwarte, o co branża meblarska apeluje od kilku dni. Najprawdopodobniej Mateusz Morawiecki zapowie, że pierwsze ograniczenia zostaną zniesione na przełomie listopada i grudnia. Te obecne obowiązują do 29 listopada.

Jako pierwsi poluzowanie obostrzeń odczują uczniowie. Być może to właśnie oni w grudniu wrócą do nauki w trybie stacjonarnym, choć może się okazać, że poluzowanie obejmie tylko najmłodsze klasy podstawówek.

Na decyzje o poluzowanie obostrzeń czeka przede wszystkim handel, zwłaszcza galerie handlowe. Ich właściciele liczą na to, że na przedświąteczny szał zakupów rząd pozwoli otworzyć centra handlowe. A może nawet zgodzi się na otwarcie sklepów w niedziele (dwie grudniowe niedziele handel ma zagwarantowane, o ile w ogóle galerie zostaną otwarte).

Na decyzje rządu czeka też branża turystyczna. Obecnie nie wolno przyjmować w hotelach i pensjonatach żadnych turystów. Na święta i sylwestra rezerwacji jest niewiele, ale jak rząd nie zezwoli na odmrożenie turystyki w grudniu, to i te rezerwacje przepadną. A pod wielkim znakiem zapytania staną ferie zimowe w ośrodkach narciarskich. Ale być może właśnie plany na styczeń zakładają większe poluzowanie dla turystyki.

Nie łudźmy się jednak, że już wtedy wrócimy do normalności. Nawet doradcy premiera nie kryją, że najwcześniej będzie to możliwe przed wakacjami. O ile oczywiście rzeczywiście wygramy bitwę z koronawirusem. Nie tylko w rządowej propagandzie.

(GEG)

Zobacz także