Koronawirus – luzowanie obostrzeń od 12 lutego. Co się otwiera?

Od piątku, 12 lutego 2021 roku obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa. Rząd zezwolił na otwarcie niektórych obiektów, ale zaznaczył, że to zgoda warunkowa. Jeśli zakażeń znowu będzie przybywać, wrócą poprzednie obostrzenia. Co się otwiera 12 lutego?

Hotele

Hotele dostępne są dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego – 50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości, restauracje hotelowe – zamknięte.

Już widać ogromne zainteresowanie noclegami, zwłaszcza w atrakcyjnych miejscowościach i na walentynki (14 lutego).

Stoki narciarskie

Wielu chętnych szuka noclegów w miejscowościach ze stokami narciarskimi. A to dlatego, że rząd zezwolił na jazdę na nartach. A pogoda dopisuje – dosypało śniegu i trzyma mróz, więc miłośnicy białego szaleństwa mogą być zadowoleni.

Kina, teatry, opery i filharmonie

Ponownie mogą być otwarte kina, teatry, opery i filharmonie. Ale podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Widzowie muszą mieć maseczki na twarzy. Obowiązuje zakaz konsumpcji.

Możliwość otwarcia kin nie oznacza, że wszystkie rozpoczną seanse filmowe. Warto sprawdzić, czy już od piątku grane są filmy.

Baseny

Znowu można sobie popływać w basenie. Te wolno otworzyć nie tylko dla zawodowych pływaków. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.

Boiska zewnętrzne, korty

Wznowiony zostaje amatorski sport na świeżym powietrzu. To dzięki otwarciu boisk i kortów.

Siłownie

Nadal nie wolno uprawiać amatorko sportu i rekreacji w pomieszczeniach zamkniętych. Siłownie dalej są zamknięte. Przynajmniej teoretycznie, bo branża fitness postanowiła działać mimo rządowych zakazów.

Restauracje

Tak jak do tej pory restauracje, kawiarnie będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie. Nie usiądziemy sobie na kawę przy stoliku. Oczywiście i w tym przypadku są lokale, które uznają rządowe zakazy za bezprawne i zapraszają chętnych do skorzystania z ich oferty na miejscu.

Edukacja

W szkołach bez zmian. Nadal stacjonarnie uczą się tylko dzieci w klasach I-III podstawówek. Pozostali siedzą w domach i uczą się zdalnie.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie