Koronawirus nie storpeduje Budżetu Obywatelskiego 2020

Prace na pewno będą utrudnione, ale wszystko ma się odbyć zgodnie z planem. Harmonogram Budżetu Obywatelskiego zostaje bez zmian, a konsultacje przeniesiono do internetu.

W tym roku pisanie projektów BO miało być jeszcze prostsze i przyjemniejsze. W tym celu miasto wdrożyło program Wspólne Projekty 2020. W planach były spotkania i warsztaty z udziałem Ambasadorów Lokalnej Partycypacji, podczas których wszyscy zainteresowani mieli razem pracować nad pomysłami i wszystko konsultować z ekspertami.

Czas na „plan B”

Z racji pandemii koronawirusa spotkania jednak odwołano, ale równocześnie wdrożono „plan B”, czyli przeniesiono się do internetu. Praca online jest usystematyzowana, bo odbywa się w 18 grupach na Facebooku. Tam toczą się dyskusje oraz wymiana pomysłów i propozycji.

„Kolejnym krokiem będzie wysłanie fiszek wstępnych pomysłów na projekty do Lokalnych Ambasadorów Lokalnej Partycypacji. Autorzy fiszek otrzymają pisemną informację zwrotną od ekspertów UMK, a potem oficjalnie złożą propozycję zadania” – informują urzędnicy.

Wielkim plusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie wyklucza ono udziału żadnego mieszkańca Krakowa. Do pracy nad pomysłami BO może włączyć się każdy, kto planuje złożenie projektu. Jak to zrobić? Nie prostszego – wystarczy przyłączyć się do wybranej grupy na Facebooku oraz zaakceptować Regulamin.

To jednak nie wszystko, bo kolejną nowością jest Bank Pomysłów BO 2020. Mogą z niego skorzystać wszyscy, którzy mają pomysł na lepszy Kraków, ale nie chcą lub nie mogą złożyć projektu. Co powinni oni zrobić?

„Wystarczy wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę i opisać krótko swoją koncepcję. Wszystkie propozycje stanowią inspirację i źródło wiedzy o potrzebach krakowian dla autorów projektów” – informują urzędnicy.

Rekordowa kwota do rozdysponowania

W tym roku na realizację projektów w BO przeznaczono rekordową kwotę – łącznie 32 mln zł (80 proc. tej sumy przypadnie dzielnicom, 20 proc. przeznaczone jest zadania ogólnomiejskie).

Kwota przeznaczona na realizację projektów o charakterze ogólnomiejskim wynosi 6,4 mln zł. Koszt realizacji jednego projektu nie może być niższy niż 25 tys. zł oraz wyższy niż 1,28 mln zł.

W przypadku projektów dzielnicowych minimalna wartość zgłoszonego projektu to 2,5 tys. zł. Najwięcej pieniędzy trafi do dzielnic: Dębniki (2,124 mln zł), Nowa Huta (2,112 mln zł) i Prądnik Biały (1,994 mln zł). W zależności od dzielnicy maksymalne kwoty przeznaczone na jeden projekt będą się różnić.

Więcej informacji na temat BO uzyskasz dzwoniąc pod nr 12 616 11 11, pisząc na adres budzetobywatelski@um.krakow.pl lub wchodząc na stronę budzet.krakow.pl.

Tik-tak, tik-tak. Czas zastanowić się, co należy zmienić w Krakowie

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie