Koronawirus. Nieco mniej ograniczeń – można będzie spacerować po lesie, ale większość zakazów zostaje

Musisz przeczytać

Od poniedziałku otwarte zostaną lasy, parki i tereny zielone, będzie można pójść tam na spacer, nawet pobiegać, ale w maseczce na twarzy. Łatwiej będzie też zrobić zakupy, choć w galeriach handlowych nadal otwarte będą tylko sklepy spożywcze, apteki i drogerie. Rząd zdecydował o poluzowaniu od poniedziałku 20 kwietnia 2020 roku niektórych ograniczeń i zakazów mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Większość obostrzeń jednak nadal obowiązuje. I może jeszcze długo obowiązywać.

O niewielkim poluzowaniu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa poinformowali w czwartek 16 kwietnia 2020 roku premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jeszcze tydzień temu obaj sugerowali, że po Świętach Wielkanocnych nastąpi wyraźne poluzowanie wprowadzanych od początku marcu obostrzeń. Ale już od kilku dni przedstawiciele rządu studzili emocje i zapowiadali, że można spodziewać się raczej niewielkich zmian w stosunku do obecnie obowiązujących ograniczeń i zakazów.

– Od 20 kwietnia zdejmujemy pewne obostrzenia – powiedział premier. Ale minister zdrowia zapowiedział, że bez maseczek będziemy mogli chodzić dopiero wtedy, gdy pojawi się szczepionka przeciwko koronawirusowi. Czyli kiedy? Może za 12 lub 18 miesięcy.

Co się zmienia od 20 kwietnia?

Otwarte będą parki i lasy. Na spacery, na bieganie, jazdę na rowerze czy inną formę rekreacji. Place zabaw nadal mają być zamknięte. „Będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!” – czytamy w rządowym komunikacie. – Te pewne poluzowania od poniedziałku, możliwość pójścia do lasu czy parku, dają nam pewien oddech. ale to nie jest zachęta do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W dużych sklepach i kościołach obowiązuje zasada jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. W sklepach do 100 m kw. obowiązuje zasada 4 osoby na na 1 kasę, w większych – 1 osoba na 15 m kw. Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. Do niedzieli – limit to 5 uczestników mszy.

Dzieci powyżej 13. roku życia mogą wychodzić bez opieki dorosłego. Do 19 kwietnia każdy niepełnoletni może wyjść z domu tylko z dorosłym opiekunem. Od 20 kwietnia opiekun musi towarzyszyć tylko dzieciom do 13. roku życia. Starsza młodzież będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Kolejne etapy

W drugim etapie planowane jest otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, ponowne otwarcie hoteli i miejsc noclegowych oraz takich instytucji kultury jak biblioteki, muzea, galerie.

W trzeciej kolejności działalność w pełnym zakresie będą mogły wznowić galerie handlowe, lokale gastronomiczne (restauracje, kawiarnie, puby), salony kosmetyczne i fryzjerskie. W tym samym czasie planowane jest wznowienie pracy żłobków, przedszkoli i miejsc opieki nad dziećmi oraz powrót opieki w szkołach nad uczniami klas I – III szkół podstawowych. Zostanie wprowadzony limit dzieci na jedną salę. Możliwe będzie także organizowanie imprez sportowych w przestrzeni publicznej z udziałem 50 osób, ale bez obecności widzów i kibiców (to umożliwi np. wznowienie rozgrywek piłkarskich).

W czwartym etapie, czyli na samym końcu będzie zgoda na otwarcie siłowni, klubów fitness, salonów tatuażu i solariów. Wtedy także przewidziano powrót widzów do teatrów i kin, choć zapewne przy wzmożonym rygorze sanitarnym.

Od kiedy będą wprowadzane kolejne etapy? Nie wiadomo. – Jeżeli będzie się wypłaszczać krzywa zakażeń, będziemy mogli przyspieszać łagodzenie reguł – stwierdził premier. Obostrzenia mają być łagodzone co tydzień lub dwa tygodnie. Rządowy plan luzowania obostrzeń nie ma na razie dat – decyzje będą podejmowane po analizie aktualnej sytuacji. Konkretne terminy drugiego etapu zostaną podane w przyszłym tygodniu. „Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski” – czytamy w rządowym komunikacie. Nie sprecyzowano, co oznacza niski przyrost zachorowań.

Nie ma też pewności, czy szkoły i uczelnie wznowią zajęcia po 26 kwietnia. Na razie do tego czasu placówki oświatowe są zamknięte, ale w przyszłym tygodniu okaże się, czy zdalna nauka nie potrwa jeszcze dłużej.

Twitter Kancelaria Premiera

To potrwa długo

– Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez dłuższy czas – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak wyjaśnił, chodzi o zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, dezynfekcję rąk, przebywanie w kwarantannie, izolowanie chorych i pracę zdalną. Minister stwierdził, że taki sposób życia może trwać rok, a nawet dwa lata.

– Niektóre obostrzenia będą długo obowiązywały – zapowiedział Mateusz Morawiecki. Chodzi m.in. o zakaz organizowania imprez masowych i koncertów. Kiedy na boiska i areny wrócą sportowcy? W ciągu 2 tygodni ma się pojawić propozycja powrotu do sportu, same rozgrywki raczej za miesiąc, ale bez publiczności na trybunach.

A co ze ślubami i pogrzebami? Jako ceremonie i obrzędy religijne będą przypisane do zasady: 1 osoba na 15 m kw.(jak w kościołach). Ale minister zdrowia zaznaczył, że do samych wesel na razie rząd podchodzi ostrożnie.

Granice nadal pozostają zamknięte. Nie wiadomo, na jak długo. W rządowym planie nie ma też ani słowa o otwarciu lotnisk i wznowieniu ruchu lotniczego.

– Nie wrócimy do czasu sprzed epidemii do chwili pojawienia się szczepionki przeciwko koronawirusowi – stwierdził minister zdrowia. – Nie wszystkie restrykcje zostaną zniesione na czas wakacji, ale pewne aktywności będą mogły być prowadzone – dodał.

GS

Koronowirus. Mężczyzna tydzień czeka na test na koronawirusa. Dramatyczny wpis ku przestrodze dla innych!

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca