Koronawirus. Od 4 maja poluzowanie dla sportu. Piłkarska Ekstraklasa wróci pod koniec maja

Od 4 maja rząd znosi niektóre ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Poluzowanie będzie niewielkie – można będzie uprawiać sport, ale nie masowy. Ligowe rozgrywki piłki nożnej powinny wrócić pod koniec maja. Ale będzie je można oglądać tylko w telewizji. Plan odmrażania sportu przedstawili w sobotę 25 kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Jędrzejuk.

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, od 4 maja udostępnione zostaną boiska sportowe i miejsca do uprawniania sportu na otwartej przestrzeni. Ale trenować będzie można w niewielkich grupach. Trenować w jednym czasie i w jednym miejscu będzie mogło 6 osób. Dla kortów tenisowych limit to dwie osoby na jeden kort. To pierwsze decyzje dotyczące odmrażania sportu w czasie epidemii koronawirusa.

Zaczną trenować także zawodowi piłkarze i żużlowcy, ale pierwszy mecz ligowy Ekstraklasy planowany jest na koniec maja. Rząd zezwoli również na otwarcie ośrodków sportowych, w których przygotowują się nasi zawodnicy do igrzysk olimpijskich. Centralne ośrodki sportowe w Spale i Wałczu zostaną otwarte już 9 maja.

Odmrażanie sportu w etapach

– Poprzez te etapy otwierania sportu, przedstawiamy możliwości zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych, dla sportu amatorskiego i zawodowego. To sposób powrotu do nowej rzeczywistości sportowej – podkreślił Mateusz Morawiecki.

– Pierwszy etap zmian mamy już za sobą. W drugim etapie zbliżamy się do udostępnienia boisk i tych różnych miejsc uprawiania sportu, które są na otwartej przestrzeni. Ten drugi etap będzie od 4 maja, czyli już całkiem niedługo. W drugim etapie również orliki, na boiskach, na których grać będzie mogło nie więcej niż 6 osób – powiedział premier Morawiecki.

Co konkretnie zostanie otwarte 4 maja?

Jak informuje Ministerstwo Sportu, zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie): stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki)>otwarta będzie także infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.

Możliwe będzie również korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby.

W przypadku kortów tenisowych, w II etapie, zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. Będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.

Bez prysznica  po treningu

– W trzecim etapie zostaną otwarte hale sportowe i obiekty zamknięte, ale przy sześciu osobach – dodał szef rządu. Tam również będzie limit 6 osób i konieczność zachowania reżimu sanitarnego.

Ale korzystanie z sal i hal szkolnych będzie ograniczone. Konieczna będzie weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt). Trenujący nie będą mogli korzystać z szatni i węzła sanitarnego (poza WC), Dezynfekcja urządzeń stanie się obowiązkowa po każdym użyciu i każdej grupie, obowiązkowa będzie też dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt. A uczestnicy zajęć muszą korzystać z osobistego sprzętu treningowego, ten używany wspólnie będzie dezynfekowany po każdym użyciu.

Siłownie na końcu

Czwarty etap obejmie obiekty takie jak siłownie, sale fitness, baseny. Dotyczy to również miejsc spotkań, klubów w tym klubów tanecznych, klubów tenisa stołowego, sqasha, badmintona, sportów walki, kręgielni, parków trampolin, skateparków, ścianek wspinaczkowych.

Kiedy będą otwarte siłownie i podobne obiekty? Minister sportu przyznała, że termin nie jest jeszcze znany. A jak wyjaśnił premier, decyzje o przejściu do kolejnych etapów – trzeciego i czwartego – będą uzależnione od liczby zachorowań na koronawirusa i od liczby dostępnych łóżek w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych.

Mecze tylko w telewizji

Pod koniec maja będzie można organizować imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, ale bez udziału publiczności. A to oznacza, że rozgrywki wznowi Ekstraklasa Piłkarska. Oczywiście – przy pustych trybunach, więc mecze będzie można oglądać tylko w telewizji.

Pierwszy mecz piłkarski planowany jest na weekend 29-31 maja. Decyzje o wznowieniu rozgrywek w niższych ligach podejmie PZPN.

Z kolei liga żużlowa ruszy 12 czerwca. Też bez kibiców na trybunach.

GS

Ważne decyzje rządu dotyczące oświaty! Uczniowie szybko nie wrócą do szkół. Nowe terminy matury

Zobacz także