Koronawirus. Rząd koryguje nowe ograniczenia dla sklepów, fabryk i hoteli

Musisz przeczytać

Już po pierwszym dniu obowiązywania nowych ograniczeń i zakazów mających powstrzymać rozszerzanie się epidemii koronawirusa rząd koryguje własne decyzje. Zmiany dotyczą handlu w aptekach i na stacjach benzynowych, działalności hoteli i minimalnej odległości między pracownikami w fabrykach.

W rozporządzeniu wprowadzającym nowe zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa uszczegółowiono kilka kwestii. Oto najważniejsze zmiany:

1. Jeśli mieszkałeś w hotelu przed wejściem w życie rozporządzenia z dnia 31 marca, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.
Hotele i inne miejsca noclegowe zostają zamknięte. Mogą pozostać otwarte tylko i wyłącznie dla:
• osób w kwarantannie lub izolacji,
• personelu medycznego,
• osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych),
• osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca.
Jeśli więc przed wejściem nowych przepisów nocowałeś w hotelu, możesz dokończyć swój pobyt zgodnie z planem.

2. Miejsca pracy – ułatwienia dla linii produkcyjnych
Pracodawcy mają obowiązek zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk pracy poszczególnych osób, które muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości z obiektywnych względów – np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala – ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii.

3. Wyjątki w „godzinach dla seniora” (10:00-12:00)
Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. „godzin dla seniora”, które polega na obsłudze w godzinach od 10:00 do 12:00 jedynie osób powyżej 65. roku życia. Obowiązuje je także zasada „3 osoby na jedno stanowisko kasowe” tak jak pozostałe sklepy i punkty usługowe.
Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

GS

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca