Koronawirus w Krakowie. Możemy wyjść na spacer! Możemy biegać! W parku – w maseczce, w lesie możemy jej nie mieć

Od dziś otwarte są parki, tereny zielone, skwery i lasy. Możemy tam pójść na spacer, pobiegać lub pojeździć na rowerze. Wprawdzie nadal jest obowiązek zakrywania ust i nowa w miejscach ogólnie dostępnych, ale nie dotyczy to lasów. Kiedy więc spacerujemy lub biegamy po bulwarach, musimy mieć maseczkę, w lesie możemy jej nie mieć na twarzy.

Już wczoraj dało się zauważyć wielu spacerujących, biegaczy i rowerzystów. Ale to dopiero od dziś jest całkowicie legalne. Rząd poluzował bowiem niektóre ograniczenia wprowadzone na czas epidemii.

W lesie – odetchniemy pełną piersią

Najważniejsza zmiana dotyczy otwarcia lasów, parków, terenów zielonych. I można z nich korzystać w celach rekreacyjnych. Możemy więc spacerować, biegać i jeździć na rowerze.

„Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!” – czytamy w rządowym komunikacie o nowych zasadach. Okazuje się jednak, że lesie obowiązku zasłaniania twarzy nie ma.

Jak wynika z najnowszego rozporządzenia, obowiązek zakrywania ust i nosa jest w tramwajach, autobusach i pociągach. Maseczkę trzeba mieć też na twarzy w samochodzie, jeśli podróżujemy z osobą, która nie mieszka z nami. Maseczka obowiązkowa jest na drogach i placach, na cmentarzach, w parkach, na promenadach, bulwarach, plażach i zieleńcach oraz parkingach dla samochodów.
 
W rządowym rozporządzeniu nie ma lasów! Nie trzeba więc zakrywać ust i nosa będąc w lesie. Ale nie wolno zapominać, że na parkingu leśnym maseczka jest obowiązkowa. Oczywiście pozostanie problem interpretacji, co to jest las… I trzeba pamiętać o izolowaniu się od innych.

Co się jeszcze dziś zmienia

Od dziś do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m kw .może wejść maksymalnie 4 osoby na jedną kasę. W sklepach o powierzchni większej niż 100 m kw. na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m kw. powierzchni.

Zasada – 1 osoba na 15 m kw. – obowiązuje także w kościołach. Tym samym wzrośnie liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym. Do wczoraj w kościele na mszy, ślubie, chrzcie czy na pogrzebie na cmentarzu mogło być jedynie 5 osób. W pogrzebie na cmentarzu może teraz być do 50 osób.

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia może od dziś poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Jednak nadal musi być zachowany odpowiedni 2-metrowy dystans od innych, co oznacza, że młodzież nie może gromadzić się w grupach. Obowiązuje ich również zasłanianie ust i nosa.

Dziś wprowadzono też kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Krakowie. Zmieniły się godziny szczytu porannego i popołudniowego, a to oznacza więcej kursów w godzinach od 4:30 do 9:30 oraz od 13:00 do 18:00. Szczegóły dotyczące kursowania tramwajów i autobusów na stronie http://ztp.krakow.pl/

GS

Najnowsze

Co w Krakowie