Koronawirus w Krakowie. Od jutra otwarte parki i lasy, zmiany w sklepach, kościołach i komunikacji

Od jutra (poniedziałku 20 kwietnia) zmieniają się niektóre zasady bezpieczeństwa. Otwarte zostaną parki i lasy, będzie można tam spacerować, jeździć na rowerze, a nawet biegać. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób. Młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. W Krakowie częściej będą kurswać tramwaje i autobusy.

To pierwsze, na razie niewielkie poluzowanie ograniczeń wprowadzonych na czas epidemii koronawirusa. Nie wolno jednak zapominać o obowiązku zakrywania usta i nosa. Maseczkę (szalik, chustę, apaszkę) trzeba mieć na twarzy na ulicach, na terenach zielonych, w komunikacji zbiorowej, na zakupach w sklepach.

15 metrów na osobę w sklepie i kościele

Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m kw. wejdzie maksymalnie 4 osoby na jedną kasę. W sklepach o powierzchni większej niż 100 m kw. na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m kw. Powierzchni.

Zasada -1 osoba na 15 m kw. – będzie obowiązywać także w kościołach. Tym samym wzrośnie liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym.

Bieganie? Tak, ale w maseczce

Od jutra otwarte zostaną paki, lasy, tereny zielone. Można tam spacerować, a także biegać czy jeździć na rowerze. Ale tylko wtedy, jeśli od tego zależy „kondycja psychiczna”. Nie wolno zapominać o zachowania dystansu od innych osób i obowiązku zasłaniania twarzy.

Bardzo ważne! Nadal zamknięte będą place zabaw dla dzieci.

Młodzi wyjdą sami

Pojawią się także ułatwienia dla młodzieży. Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła od jutra poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Nadal będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych oraz zasłaniać usta i nos.

Zmiany w komunikacji

Od poniedziałku zostaną wprowadzone kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Krakowie. Zmienią się godziny szczytu porannego i popołudniowego, a to oznacza zwiększone kursy w godzinach od 4:30 do 9:30 oraz od 13:00 do 18:00. Szczegóły dotyczące kursowania tramwajów i autobusów na stronie: http://ztp.krakow.pl/

GS

Koronawirus w Krakowie. Naukowcy z UJ stworzyli substancję hamującą zakażenie SARS-CoV-2

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie