Korowód Nowohucki wraca na ulice. Jego głównymi bohaterkami będą kobiety

Musisz przeczytać

To będzie prawdziwy powrót do przeszłości. W pierwszych dniach czerwca Nowa Huta cofnie się do lat 60. Dzielnicą zawładną rytmy twista i boogie-woogie, na ulice powrócą architektki, murarki, artystki oraz inne postaci tamtej dekady, a na plac Przy Poczcie – potańcówka! Wszystko za sprawą IV Korowodu Nowohuckiego oraz wydarzeń festiwalu Nowa Huta Retro Fest.

W tym roku, po dwuletniej przerwie związanej z pandemią Covid-19, Korowód Nowohucki znów wyjdzie na ulice. Jego głównymi bohaterkami będą kobiety. Na trasie spotkamy architektkę Martę Ingarden i projektantkę Irenę Pać-Zaleśną, wprost od pracy oderwą się murarki z przodowniczką Zofią Włodek na czele oraz piękne kelnerki z kawiarni Stylowa –  Korowód utrzymany będzie w stylu lat 60. i dlatego już dziś zapraszamy: przeszukajcie rodzinne szafy, odkurzcie mamine (a może własne?) sukienki i spódnice, garsonki i żakiety, krawaty i garnitury, i chodźcie z nami – zachęcają orgamnizatorzy. 

Korowód Nowohucki to wydarzenie, mające przypominać o osobach, bez których Nowa Huta nie byłaby tym, czym jest. W latach 2016-2019 Ośrodek Kultury Norwida, który jest organizatorem Korowodu, we współpracy z mieszkańcami dzielnicy, wytypował 50 postaci, a wśród nich: urbanistę Tadeusza Ptaszyckiego, murarza Piotra Ożańskiego, malarza Jana Matejkę, legendarną Wandę i reżyserkę teatralną Krystynę Skuszankę. Ich wizerunki trafiły na plakaty, flagi, do książki i gry planszowej.

Korowód wyruszy 3 czerwca o godzinie 16:00 sprzed Ośrodka Kultury Norwida (os. Górali 5), a poprowadzi go orkiestra TRICPHONIX – DRUMS VERSION. Wraz z nami pomaszerują m.in. przedstawiciele nowohuckich instytucji kultury, szkół i organizacji pozarządowych, harcerze i strażacy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej oraz mieszkańcy Nowej Huty. Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Zapraszamy! Ubierz się w stylu lat 60. lub przebierz za ulubioną nowohucką postać i dołącz do nas! Przejdziemy aleją Róż, aleją Przyjaźni i ulicą Stanisława Mierzwy aż na plac przy Poczcie na osiedlu Willowym, gdzie w latach 50. i 60. odbywały się słynne nowohuckie potańcówki pod gołym niebem. W ramach Nowa Huta Retro Fest ożywimy tę tradycję, a do tańca zagra nam Łukasz Wiśniewski & J.J. Trio.

Nowa Huta Retro Fest co roku skupia się na innej dekadzie. Zeszłoroczny poświęcony był latom 50., tegoroczny chce ożywić klimat i styl życia lat 60. – Pierwsza część warsztatów i spotkań pomoże uczestnikom przygotować się na sobotnie wydarzenia. W czwartek, 1 czerwca o godzinie 17:00 rozpoczniemy warsztatami tańca, przypomnimy kroki, które wiodły prym w latach 60-tych, m.in. twist, rock&roll i woogie boogie – mówi Julia Lachiewicz. Na piątek (2 czerwca, godz. 17:00) przewidziany jest wykład dr Michała Wójciaka na temat mody oraz projekcja kultowego filmu „Szarada” z Audrey Hepburn i Carym Grantem w letnim kinie w Tajemniczym Ogrodzie ARTzony. W niedzielę (4 czerwca, godz. 10:00) będzie można nauczyć się robić makramowe worki na zakupy i nie tylko. Festiwal zakończy sentymentalny spacer po Nowej Hucie (4 czerwca, godz. 12:00), na który zabierze nas Anna Hojwa.

Głównym organizatorem wydarzeń jest Ośrodek Kultury Norwida, przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, ArcelorMittal Poland, MPK S.A. w Krakowie, MPEC S.A. w Krakowie i Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca