Korowód Zygmuntowski na 500-lecie dzwonu Zygmunt

We wtorek,13 lipca 2021 roku, dokładnie 500 lat po tym, jak dźwięk dzwon Zygmunt rozległ się po raz pierwszy na Wawelu, ulicami Krakowa przejdzie Korowód Zygmuntowski. Barwna i roztańczona parada aktorów w kostiumach z epoki, tancerzy i muzyków przejdzie ul. Floriańską, przez Rynek Główny, ul. Grodzką pod Wawel.

Korowód Zygmuntowski wyruszy spod Barbakanu o godz. 17. Barwny pochód zatrzyma się na kilku artystycznych przystankach – mansjonach. Pokaz żonglerki Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba będzie można zobaczyć już pod Barbakanem. Na ul. Floriańskiej scenki pantomimiczne w stylu komedii dell’arte zaprezentuje Trupa Komedianty. Na scenie pod Ratuszem zobaczymy interludium sceniczne z tekstem Bronisława Maja i spektakl baletu Cracovia Danza „Kiedy tańczą dzwony”.

„Widowisko na Rynku Głównym przybliży fascynujący świat renesansowych tańców i zabaw, które odbywały się w tamtych czasach na dworze wawelskim. Renesansowe tańce staną się barwnym tłem dla opowieści o najsłynniejszym krakowskim dzwonie. Dzięki tancerzom zajrzymy na dwór Zygmunta I Starego i poznamy ludwisarza Hansa Behama. W widowisku nie zabraknie także królowej Bony. Jej dwórki zaprezentują baletto z tańczącymi dzwonami, a tancerze-dzwonnicy z dzwoneczkami przy kostkach zaprezentują się w żywiołowej, teatralnej moresce. Całość zakończy wspólny finał – słynny kanon „Panie Janie” – zachęcają organizatorzy Korowodu Zygmuntowskiego.

Roztańczona parada zatrzyma się jeszcze na placu św. Marii Magdaleny, gdzie do ilustracji muzycznej Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta” z grupą włóczków i kapelą mlaskotów zaprezentują pokaz walki. W korowodzie, do którego scenariusz przygotowali Romana Agnel, dyrektor baletu Cracovia Danza i Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO, wezmą także udział członkowie Bractwa Kurkowego, Capelli Regii, Zespołu Tańca Ludowego „Krakowianie” oraz bębniarze, heroldowie i ludwisarze. Najważniejszym „uczestnikiem” parady będzie jednak wyjątkowa replika dzwonu Zygmunt, którą od kilku dni można było oglądać na Rynku Głównym.

Replika Dzwonu Zygmunt na Rynku Głównym

Zdjęcie 2 z 14

(fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

Uroczystości rocznicowe 500-lecia dzwonu Zygmunt zakończą wieczorne spektakle – laserowy „Zygmunt latarnią przestrzeni miasta” (o godz. 21) i multimedialny „500×1”.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie