Koszmar parkingowy w Nowej Hucie. Mieszkańcy: „Jest coraz gorzej! Trzeba coś z tym zrobić”

Na  osiedlach i ulicach Krakowa jest coraz mniej wolnych i bezpłatnych przestrzeni do parkowania. Problem dotyka również mieszkańców Nowej Huty, którzy skarżą się, że nie mają gdzie parkować. Na przyblokowych parkingach nie ma wystarczającej liczby miejsc, więc zostawiają samochody gdzie tylko można, czasami  w miejscach niedozwolonych.

Aktualnie w Krakowie zarejestrowanych jest około 750 tys. samochodów jeżeli dodać do tego te które wjeżdżają do miasta to jest ich w mieście codziennie ponad milion. A tendencja wzrostowa utrzymuje się od lat i nic nie wskazuje, że wyhamuje. Już dziś na głowę bijemy pod względem posiadanych samochodów na tysiąc mieszkańców takie europejskie metropolie jak Wiedeń czy Berlin.
W związku z stopniowo wprowadzanymi ograniczeniami dotyczącymi parkowania i poruszania się samochodami w centrum miasta, naturalnie natężenie ruchu wzrosło w innych częściach Krakowa, powodując jednocześnie duże problemy z zaparkowaniem pojazdu.
Najbardziej tendencja taka widoczna jest w Nowej Hucie, gdzie już w ciągu całego dnia tworzą się długie korki a zaparkowanie samochodu graniczy z cudem.
Właśnie parkowanie przysparza mieszkańcom najwięcej kłopotów. Zajęte są dosłownie wszystkie możliwe miejsca w których można postawić samochód. Zatarasowane są skwery, chodniki, dojścia do klatek schodowych, śmietników, sklepów osiedlowych czy przejść dla pieszych. Każde nie zabezpieczone miejsce prawie natychmiast staje się miejscem parkingowym. Bardzo często zaparkowanie samochodu oznacza kilkanaście minut poszukiwania miejsca na okolicznych ulicach lub parkowanie w znacznej odległości od swojego domu, a czasem porostu w miejscu niedozwolonym.
Nic nie wskazuje na to, że coś może się zmienić w tej sprawie, bo przy tak dużym wzroście użytkowanych w Krakowie samochodów nie pozostaje nic innego jak tylko uzbroić się w cierpliwość i szukać wolnego miejsca parkingowego.

Marek Adamski

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie