Koszmar zamiast miejsca wypoczynku! „Czy tak ma wyglądać park rzeczny?” [zdjęcia]

– Koryto Wilgi zostało zanieczyszczone sporą ilością naniesionych przez wodę śmieci, plastikowych butelek, resztkami mebli oraz innymi przedmiotami, które znajdują się na nabrzeżu lub ciągle pływają w nurcie rzeki – alarmuje nasz Czytelnik. Poniżej całość listu.
 
Jestem mieszkańcem osiedla Cegielniana znajdującego się w pięknej, zielonej dzielnicy Łagiewniki. Przez osiedle to przepływa rzeka Wilga. Dobrze jest tu przysiąść na okolicznych ławkach, w cieniu drzew, słuchając śpiewu ptaków.
 
Czas się zatrzymał
 
Teren ten – pełen dziko żyjących zwierząt, drzew i bujnej roślinności – sprawia jednak wrażenie nieuporządkowanego. Patrząc na stan rzeki Wilgi można odnieść wrażenie, iż czas się tutaj zatrzymał wiele lat temu.
 
Samo koryto rzeczne, w związku z ostatnimi majowymi powodziami, zostało w głównej mierze zanieczyszczone sporą ilością naniesionych przez wodę śmieci, plastikowych butelek, resztkami mebli oraz innymi przedmiotami, które obecnie znajdują się na nabrzeżu lub ciągle pływają w nurcie rzeki.
 
Zastanawia mnie, dlaczego władze miasta, chlubnie promujące powstanie Parku Rzecznego Doliny Wilgi, do tej pory nie zainteresowały się tym tematem? To wspaniale, że urzędnicy chcą zachować ten teren dla następnych pokoleń i rozumieją potrzeby mieszkańców związane z zachowaniem przyrody, jednak ważne jest spojrzenie na stan samej Wilgi.
 
Miejscami wygląda to tragicznie
 
Obecnie rzeka, która w znacznej mierze jest zanieczyszczona i posiada V klasę czystości, wprost prosi o uprzątnięcie śmieci oraz usunięcie niepotrzebnej zieleni (koryto porośnięte jest dziką roślinnością, usłane wszystkim co rzeka zgarnęła podczas stanu powodziowego oraz niekoszonymi od dawna roślinami). Są miejsca, gdzie wygląda to tragicznie.
 
Przesyłam zdjęcia, pokazujące rzeczywisty stan koryta. Czy tak ma wyglądać Park Rzeczny Doliny Wilgi, o który od lat walczą mieszkańcy? Zastanówmy się nad tym co widzimy
 

Tekst i zdjęcia: Mateusz Płocica

Tytuł i śródtytułu pochodzą od redakcji.

O stan Wilgi zapytaliśmy instytucje odpowiedzialne za utrzymanie porządku na rzece. Czekamy na odpowiedź.

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

Zobacz także