Kraków coraz bardziej zielony! Tu możesz uciec od słońca i zgiełku miasta

fot. Pixabay

Jedni chcieli kawałka zieleni w centrum miasta, inni miejsca zabaw dla dzieciaków na obrzeżach Krakowa. Co połączyło ich pomysły? Finansowanie z Budżetu Obywatelskiego, bez którego pomysły nie zostałyby zrealizowane.

Nieważne, czy chodzi o niewielkie podwórko, czy o powierzchnię wielkości kilku boisk piłkarskich. Nieważne, czy potrzeba kilkunastu, czy kilkuset tysięcy złotych. Ważne, czego potrzebują ludzie i że teraz mają to na wyciągnięcie ręki.

Zrewitalizowane centrum

Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38. Wewnątrz znajdowało się bardzo klimatyczne, ale zaniedbane podwórko, które nie zachęcało do spędzania tam czasu. Pomysłów na jego ożywienie było sporo, ale brakowało pieniędzy. Aż do czasu, gdy złożono projekt w Budżecie Obywatelskim i za 18 tys. zł stworzono miejsce, które – szczególnie właśnie w lecie – służy mieszkańcom, dzieciom i wielu innym osobom zaangażowanym w życie tamtejszego Centrum Młodzieży.

Wielu krakowian mieszkających w centrum miasta schronienia od letniego słońca szuka również w Parku Krakowskim, ale nie wszyscy wiedzą, że to miejsce zyskało na wyglądzie i atrakcyjności także m.in. dzięki Budżetowi Obywatelskiemu.

Pieniądze z tego źródła pozwoliły kontynuować poprawę małej architektury. „W ramach rewitalizacji powstanie ścieżka edukacyjnej wyposażona w dwie tablice z informacją o parku oraz w tabliczki z opisem w języku polskim i łacińskim dla najokazalszych gatunków drzew. W skład projektu wchodzi też zakup ławek, koszy, tablic i tabliczek” – napisali wnioskodawcy i za 80 tys. zł Park Krakowski zyskał na wyglądzie.

Niezwykle klimatyczne miejsce

Kraków to jednak nie tylko jego ścisłe centrum, ale także odległe obrzeża miasta. Tak odległe, że sięgają np. Witkowic. To tam, dzięki ok. 200 tys. zł z Budżetu Obywatelskiego, powstał naturalny plac zabaw. Miejsce niezwykle klimatyczne, znacznie różniące się od tradycyjnych placów zabaw, więc dzieci chętnie spędzają tam czas.

„Liczba bawiących się tu w słoneczny dzień dowodzi, że potrzebny jest plac zabaw, jednak wymaga on modernizacji z zachowaniem unikalnego ukształtowania terenu, naturalności i dzikości otoczenia, która stanowi doskonały walor edukacyjny” – dowodzili wnioskodawcy projektu w BO. Ich pomysł znalazł poparcie, a wykonanie naprawdę robi wrażenie.

Podobnie jak Zielone Centrum Przegorzał, które dzięki środkom z BO stało się wizytówką osiedla i miejscem spotkań mieszkańców.

Zielono także w Nowej Hucie

Ze wsparcia Budżetu Obywatelskiego postanowili skorzystać również mieszkańcy Nowej Huty. Zaplanowali zakup donic, sadzonek oraz roślin i przy wsparciu mieszkańców oraz uczniów z pobliskiego Gimnazjum nr 48 powstało urokliwe miejsce nazywane ogrodem.

„Inicjatywa jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, która zgłasza chęć realizacji takiego działania” – napisano w projekcie i dzięki Budżetowi Obywatelskiemu powstała kolejna zielona przestrzeń na mapie Krakowa.

Zobacz także